Niečo okolo polhodiny od Liptovského Mikuláša a len 18 km od Donovál v obci Liptovské Revúce. Craftový pivovar (a zároveň útulný penzión s reštauráciou) Čierny kameň je ďalším do partie – ďalším, ktorý spája rubriky HESLO DŇA a PREDSTAVUJEME PIVOVARY. Tak si ho poďme v krátkosti predstaviť.
V momente, ako človek spozná pivnú produkciu pivovaru Čierny kameň, povie si jednoduché, ale zato veľavravné „mňam“. A pritom sa samotné zhmotňovanie predstavy mať niekedy vlastnú výrobu piva, môcť sa ním pochváliť nielen pred kamarátmi ale aj na verejnosti, navyše sa uistiť, že budú reakcie nanajvýš pozitívne, nerodilo ľahko. Lebo snívať je jedna vec a krok za krokom, pracne, neúnavne ho zmeniť na realitu iná – pochopiteľne náročnejšia.
Vieme, že za nápadom stojí samotný majiteľ Čierneho kameňa Tomáš Maroš, ktorý pred časom v Ružomberku otvoril podnik rovnomenného názvu.
Najprv to bol vo všeobecnosti kočovný koncept nasmerovaný kamarátom pivárom a známym. A keďže sa fantázia a cit zhmotnili do otázok typu „Kedy navaríš ďalšie?“ alebo „Máš ešte z toho dobrého piva?“, prišiel zlom v rozmýšľaní a máme tu aktuálne remeselný pivovar, ktorý už craft beers produkuje vo väčších objemoch. A to nás teší. 🙂
India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?
Craft beers, ktoré stoja za to
Čierny kameň sa môže popýšiť obľúbenými a v našej craftovej komunite aj dobre známymi chuťovkami ako sú napr. pútavo horká paráda s názvom Ďateľ z Marsu (IPA), pričom chuť dopĺňajú marhule a citrusy; ďalším vydareným kúskom je potom Electric Sofia 13°, kde ešte pred pútavou horkou koncovkou každý naďabí na lesné i tropické ovocie, pričom toto štýlom FRUIT IPA pivo ponúka v chuti aj tóny pomarančov, jahôd a ríbezlí; Tretím príkladom kvalitne navareného craft beer je rovnako ovocná IPA zakalenej jantárovej farby, ktorá nesie názov Electric Sofia Maracuja 13°. POMARANČ, JAHODY A RÍBEZLE (heslo dňa, pozn.) tvoria v chuti a vôni zaujímavú kombináciu, ktorá vo finále ponúka okrem horkého zakončenia tiež výrazné a veľmi príjemné osvieženie. Za zmienku stojí aj Baba Jaga 12° – APA stredne vyššej horkosti a zároveň citrusových tónov.
„Aj negatívna kritika ma posúva vpred,“ tlmočí slová Tomáša Maroša portál divnyles.sk, ktorými sa ukazuje, že každá cesta má svoje menšie či väčšie nástrahy. My v Beer Station sme ale radi, že sa veci pohli práve týmto smerom, veď pivá od Čierneho kameňa proste chutia.
Pivo so sebou, pivo priamo domov (či kam len chceš)
My v Beer Station veľmi dobre vieme, že remeselné kúsky ti, milý pivár chutia, a preto ponúkame denný rozvoz (všetkých pív, ktoré máme v aktuálnej ponuke). Stačí len pár klikov na webe beerstation.sk, prípadne v aplikácii Beer Station a craftové parády máš onedlho pred sebou. Aktuálne už robíme aj distribúciu piva, takže ak máš záujem o väčšie objemy, no problem, žádnej stres. ?
Len pre pripomenutie, prevádzky v OD Tesco Lamač, OD Tesco Zlaté piesky, OC Vivo (bývalý Polus) a OC Cassovia (Košice) sú tu pre teba k dispozícii okrem nedele denne, takže je tu ideálna príležitosť obstarať si chutné, čerstvé, remeselné pivo so sebou.
Zaujímavý obsah na beerstation.sk
- Slávni milovníci piva (1.): Benjamin Franklin
- Remeselný pivovar Parom: Keď je kamarátstvo a láska k pivu pracovným nástrojom
- Ležiaky už dávno nie sú len obyčajné pivá. Presvedčte sa o tom s Beer Station
- India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?