Heslo dňa (10): Pivom si pripíjame už 1500 rokov

Súťaž HESLO DŇA je tu opäť, opäť na niekoho čaká chutný, remeselný ležiak Jozef II.

Odkiaľ pochádza slovo pivo?

Začnime hneď zhurta. Na jednu stranu si dajme slovo pivo a na druhú piť. A keď ich zasadíme do kontextu staroslovienčiny, máme nielen odpoveď na vyššie stanovenú otázku, ale aj istý sémantický rozmer.

Ak teda k slovu piť dáme príponu -vo (navyše sa dodrží úplne jednoduchý postup pri skladaní slov založený na tom, aby to aj znelo, či sa ´nedrhol´ jazyk), máme tu vo výsledku dnes s veľkou obľubou spomínané pivo.

https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/

Poďme ale ešte ďalej. Vieme, že predchodca piva je tu vyše 6000 rokov, pivo samotné tiež niekoľko tisícročí, navyše je to roky najpredávanejší alkoholický nápoj na planéte. Kedy sa ale začalo používať celosvetovo známe slovo beer?

Nazretie do starej angličtiny by ponúklo slovo bēor, čo je už foneticky veľmi blízko beer, ale napokon aj latinskému bibere, čo v preklade znamená piť.

SLOVO BEER SA podľa dostupných análov ZAČALO POUŽÍVAŤ V 5. STOROČÍ. (heslo dňa je kapitálkami, pozn.).

https://beerstation.sk/predstavujeme-pivovary-2-putave-osviezenie-a-napaditost-cierny-kamen-zapaja-fantaziu-i-talent/

Pivo so sebou, pivo priamo domov (či kam len chceš)

My v Beer Station veľmi dobre vieme, že Wywar remeselné kúsky ti chutia, a preto ponúkame denný rozvoz (všetkých pív, ktoré máme v aktuálnej ponuke). Stačí len pár klikov na webe beerstation.sk, prípadne v aplikácii Beer Station a craftové parády máš onedlho pred sebou. Aktuálne už robíme aj distribúciu piva, takže ak máš záujem o väčšie objemy, no problem, žádnej stres. ?

Len pre pripomenutie, prevádzky v OD Tesco Lamač, OD Tesco Zlaté piesky a OC Vivo (bývalý Polus) sú tu pre teba k dispozícii okrem nedele denne, takže je tu ideálna príležitosť obstarať si chutné, čerstvé, remeselné pivo so sebou.


Zaujímavý obsah na beerstation.sk


https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/

Návrat hore