Je porter stoutom a stout porterom? Je aj nie je ;)

Súťaž HESLO DŇA pokračuje do 15.6. 2020, tak neváhaj a poď si po 2 litre kvalitného ležiaku Jozef II. od pivovaru Wywar. Zároveň ide o rubriku SPOZNAJ SVOJE PIVO, kde predstavujeme jednotlivé štýly.

Vyhľadávaný pražený jačmeň

Írske alebo anglické? Informácie sa rôznia, zásluhu na „vytvorení“ pivného štýlu porter si dávajú tak v Dubline i Londýne. Pre nás ale stačí, že ide o pivo spoza kanálu La Manche, navyše ten, kto s ním prišiel očividne hovoril po anglicky.

OK, poďme ďalej. Trochu odľahčenia na úvod dáva teraz priestor pre historický i súčasný exkurz.

Porter bolo svojho času úplne bežným alkoholickým nápojom, akýmsi pivom pracujúcej triedy, ktoré s obľubou konzumovali nielen v Írsku a na Britských ostrovoch, ale vďaka rozvoju cestovania, kolonizovaniu a pod. sa dostal aj do iných častí sveta. Rovnako tak sa berie, že práve porter je predchodcom stoutu. O tom ale o chvíľu.

Írsky, anglický, či možno pre potreby tohto články resp. dovysvetlenia „britský“ (snáď sa žiadny Ír neurazí) štýl pitia, charakter i náhľad na varenie piva, je v porteri výrazne cítiť. Ide totiž o veľmi tmavé (farebne niekedy až čierne) pivá vrchného kvasenia, pričom v chuti môžeme spozorovať pražený slad, tá je však navyše aj jemne kyslá. Stredná horkosť je jeho devízou.

Na začiatku varenia takéhoto piva je treba jasný základ – a tým pokojne môžu byť slady plzenského typu. Ale aby porter nabral tmavú až čiernu farbu, používal sa tzv. Wheelerov vynález – tmavý farbiaci slad, inými slovami patent malt. Dnes je úplne bežnou praxou, že sa pri varení používajú aj čokoládový svetlý, tmavý či čierny slad. A ak je požiadavka dotvoriť chuť, prichádza na rad aj údený či karamelový.

Porter navyše v doslovnom slovenskom preklade znamená pražený jačmeň, čo len dokresľuje predstavu, o čo vlastne pri tomto pivnom štýle ide.

Aby sme úplne presne vedeli, o čo pri takýchto beers ide, je nutné poznamenať, že rozdiely (intenzita, chuť) medzi portermi sú práve v zastúpení sladu, chmeľu a alkoholu.

Predstavujeme pivovary (4.): Keď je kamarátstvo a láska k pivu pracovným nástrojom

Porter alebo stout? Je tam vôbec rozdiel?

Jednoduchú odpoveď? Tak dobre – nie je. Je tu však jedno zásadné ALE (nečítaj eil ;)…

Pred vyše dvesto rokmi by sme pri vyžiadaní si oboch dostali na stôl typ hnedého piva. Stout bol ale vo všeobecnosti označením všetkých silných pív. A tie silné majú, samozrejme, vysoký podiel sladu i alkoholu. V hlavnom meste Anglicka sa v časoch rozbiehajúcej sa priemyselnej revolúcie varili aj pivá zo stopercentného hnedého sladu. V druhej polovici 18. storočia sa práve na území Veľkej Británie a Írska začal pri varení piva používať tzv. cukromer, takže ak by niekto potreboval, môžeme približne rok 1780 zobrať za ten, odkedy oficiálne poznáme stout i porter.

Môžno stojí za zapamätanie si pomenovanie Stout Brown Butt-Beer. V Londýne sa z neho neraz zatočila hlava nejednému štamgastovi i predstaviteľom najrôznejších sociálnych vrstiev. Šlo totiž o najsilnejšie pivo, ktoré neskôr dostalo meno Porter.

Predstavujeme pivovary (3.): Život je horký a to je dobre, odkazuje Rye Island

Na záver tejto časti si ešte povedzme, že keďže sa v Anglicku svojho času varili pivá z jedného sypania sladu, pričom vznikali aj výrazne silné, po ktorých by nebol dopyt, v rámci technologického postupu i s prihliadnutím na isté podnikateľské zámery sa vo finále pred zakvasením miešali so slabšími.

A tak sme sa napokon predsa len dostali k odpovedi na v podtitulku stanovenú otázku – KAŽDÝ STOUT JE zároveň AJ PORTEROM. Opačne to však neplatí – LEN SILNÉ PORTERY SÚ AJ STOUTY (heslo dňa je kapitálkami, pozn.). Navyše si ešte prehľad rozšírme o fakt že sa pred stáročiami „Briti“ snažili práve pomenovaním stout rozlíšiť silné a slabšie portery. A nakoniec ešte poznámka, že portery sú v chuti o poznanie menej spražené ako stouty.

Porter mal tiež za následok aj to, že dovtedy pomerne populárne pivá štýlu Brown Ale úplne zapadli do úzadia. To už ale ale iný príbeh.

https://beerstation.sk/predstavujeme-pivovary-2-putave-osviezenie-a-napaditost-cierny-kamen-zapaja-fantaziu-i-talent/

Pivo so sebou, pivo priamo domov (či kam len chceš)

My v Beer Station veľmi dobre vieme, že Wywar remeselné kúsky ti chutia, a preto ponúkame denný rozvoz (všetkých pív, ktoré máme v aktuálnej ponuke). Stačí len pár klikov na webe beerstation.sk, prípadne v aplikácii Beer Station a craftové parády máš onedlho pred sebou. Aktuálne už robíme aj distribúciu piva, takže ak máš záujem o väčšie objemy, no problem, žádnej stres. ?

Len pre pripomenutie, prevádzky v OD Tesco Lamač, OD Tesco Zlaté piesky a OC Vivo (bývalý Polus) sú tu pre teba k dispozícii okrem nedele denne, takže je tu ideálna príležitosť obstarať si chutné, čerstvé, remeselné pivo so sebou.


Zaujímavý obsah na beerstation.sk


https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/

Návrat hore