Pivná alchýmia (1): Čapovanie piva je hotová veda.

Popri varení piva je nemenej dôležité aj jeho čapovanie. To vystihuje dobre známy výrok: “Sládok pivo varí, no hostinský ho robí.” Pri čapovaní piva si aj my v Beer Station ctíme túto stáročiami overenú múdrosť. Preto aby nami načapované craftové kúsky chutili ako priamo z pivovaru, používame výčapné technológie 21. storočia od spoločnosti Pegas.

Technológia čapovania piva sa od jej prvopočiatkov posunula míľovými krokmi. Od čias prevozu drevených sudov piva na konských vozoch a následnému ručnému “točeniu” piva z krčmovej pivnice do pohára pretieklo naozaj veľa vody. Natočenie piva, ktoré mali na starosť mladí chlapci pomáhajúci hlavnému krčmárovi, dnes vystriedali moderné výčapy, ktoré pivo zo sudu vytláčajú pomocou plynu CO2.


Síce z fľaše, no chuťou ako od hostinského

V Beer Station si dobre uvedomujeme, že pri rýchlom životnom tempe si nie vždy dovolíte dať zaslúžený polliter v obľúbenom výčape. Možnosť naliať si tekutého zlata máte až večer pri televízore. Okrem pôžitku pre samého seba si takisto ľúbite dopriať čerstvé pivko s kamarátmi na domácej oslave, grilovaní či rybačke. A ako správny fajnšmeker nechcete žiaden kompromis v podobe plechovkového piva. Tento fakt predchádzal vzniku tzv. beer-2 go stánkom, na princípe ktorých funguje naša sieť Beer Station. Preto, aby ste si dopriali čerstvo načapované nepasterizované craftové pivko, používame výčapy od spoločnosti Pegas.

Predstavujeme pivovary (2.): Pútavé osvieženie a nápaditosť. Čierny kameň zapája fantáziu i talent

Ruská spoločnosť Pegas vyrábajúca tieto špeciálne výčapy ponúka vo svojom portfóliu dva druhy píp. Typ Pegas Evolution určený pre plastové fľaše a Pegas CrafTap 3.0 pre fľaše sklenené. Obe fungujú na rovnakom princípe – najskôr naplnia fľašu oxidom uhličitým, ktorý vytlačí z nádoby všetok obyčajný vzduch. Potom takto natlakovanú fľašu potom začne pomaly plniť pivom, ktoré automaticky vytláča vopred napustený oxid uhličitý. Pivo tak pri svojom čapovaní takmer nepení a zároveň sa predchádza jeho styku s okolitým vzduchom. Síce takto načapovať fľašu vyžaduje viacero krokov, no výsledkom je nepasterizované pivo, ktoré vydrží oveľa dlhšie a nepodlieha skaze.

Čapovanie piva bez kompromisov. A ešte niečo naviac.

U nás v Beer Station výčapoch používame namiesto klasického oxidu uhličitého takzvaný pivoplyn. Zmes dusíka a oxidu uhličitého je ideálne spojenie najmä preto, že umožňuje dosiahnuť autentickú chuť piva, teda presne takú aká je čerstvo po uvarení v pivovare.

Síce používame špeciálnu a modernú technológiu výčapov, no rovnako ako o klasické výčapy, aj o naše špeci pípy sa treba starať. Preto každý večer preplachujeme všetky hadičky a kohútiky čistou vodou, aby si pivo, ktoré si od nás odnesiete, zachovalo všetku kvalitu a chuť. Na našich výčapoch od Pegasu sme už takto vystriedali viac ako 2000 druhov piva z vyše 250 pivovarov. A na týchto číslach rozhodne končiť neplánujeme.

Je porter stoutom a stout porterom? Je aj nie je 😉

Návrat hore