Predstavujeme pivovary (3.): Život je horký a to je dobre, odkazuje Rye Island

Opäť si spojme dve rubriky. HESLO DŇA a PREDSTAVUJEME PIVOVARY majú dnes za spoločného menovateľa pivovar od hraníc s Maďarskom a zrejmý temperament i poctivý prístup je z jeho produktov cítiť.

Za nápadom i jeho premenením na realitu stojí Szilárd Baranyai, ktorý kdesi okolo roku 2017 mohol remeselnému svetu ukázať nový prírastok – pivovar Rye Island sídliaci vo Veľkom Mederi, ani nie 9-tisícovom mestečku ležiaceho v blízkosti maďarských hraníc v okrese Dunajská Streda.

A z uvarených pivných kúskov je cítiť mix maďarskej a slovenskej mentality, niečo, čo konzumenta istotne nenechá pokojným. Pritom celý príbeh začal varením piva z koncentrátu, ktoré ale našťastie pre craftových priaznivcov boli veľmi skoro nahradené riadnymi surovinami. Pozitívne ohlasy na prvé kúsky, zanietenie, vášeň a prekonávanie mnohých prekážok, ale napokon „vypálili“ do faktu, že tu máme jeden z najzaujímavejších pivovarov na českej a slovenskej scéne.

Ak sa dnes povie Veľký Meder, tak popri Žitnom ostrove, termálnom kúpalisku a Mafstory už dnes nielen miestnym napadne aj práve Rye Island. Pomohol k tomu poctivý prístup, prozákazníckosť i dlhé hodiny skúšania, varenia, prekonávanie malých i väčších neúspechov, postupné stavanie na tom, čo sa vydarilo.

Baranyaiovi v čase, kedy ešte pivovar nebol realitou, nešlo len o čisté komerčné využitie, či zisk, v hlave mal od začiatku myšlienku podať zákazníkovi produkt, kvôli ktorému sa k nemu vráti, ktorý si kúpi aj nabudúce. A do toho sa ešte priplietla idea vzdelávať o remeselnom pive, čo je v mnohých krajinách sveta absolútnou súčasťou predaja i samotného konzumu.

Na začiatku bola myšlienka šíriť pivnú kultúru

Zaujímavé craftové kúsky

Najprv si predstavme Lowland IPA 14° pivo, ktoré charakterizuje výraznejší nástup, kombinácia pomarančov, grepu s náznakom jahôd. Záver je príjemne horkasthttps://beerstation.sk/heslo-dna-2-holicsky-wywar-vie-ako-uvarit-paradne-craftove-piva/ý. Vo všeobecnosti sa bavíme o zaujímavo vyskladanom pive, ktoré síce môže pôsobiť o čosi surovejšie, ale to za negatívum nepovažujme, veď ide o štýl.

Spomeňme aj Vulgar Display of Summer 12°, výrazne sviežu session IPA chuťovku, ktorá ponúka tóny citrusových plodov, ovocia a chmeľu, pričom môže prekvapiť výrazne horká koncovka. Rye Island sa pýši aj pivom nazvanom Simcoe Fun 15°, pričom v tomto prípade ide o pivo štýlu Single Hop IPA. Opäť nás v chuti príjemne „pobavia“ tropické ovocie, grep, slad, chmeľ a horkasté finále.

Žitnoostrovský Ale 13° je ďalším kúskom do zbierky. Toto vrchne kvasené craft beer je príjemnej jantárovej farby, pričom obsahuje štyri druhy chmeľov. Cítiť z neho ovocné a chmeľové tóny a mnohých uspokojí výraznejšia horkosť.

Pivovar z Veľkého Medera má v ponuke aj ďalšie zlatisté pochutiny – viď odkaz, my sa ale teraz na okamih pochválime pivom uvareným práve pre nás. THE STATION DOUBLE IPA JE PARÁDNA (heslo dňa, pozn.), a to aj vďaka faktu, že bola uvarená práve, medzi fanúšikmi remeselných pív veľmi chválenom pivovare Rye Island. Citrusové tóny a miestami priam až ohromujúca horkosť sú základom zaujímavého zážitku.

Pivo so sebou, pivo priamo domov (či kam len chceš)

My v Beer Station veľmi dobre vieme, že Wywar remeselné kúsky ti chutia, a preto ponúkame denný rozvoz (všetkých pív, ktoré máme v aktuálnej ponuke). Stačí len pár klikov na webe beerstation.sk, prípadne v aplikácii Beer Station a craftové parády máš onedlho pred sebou. Aktuálne už robíme aj distribúciu piva, takže ak máš záujem o väčšie objemy, no problem, žádnej stres. ?

Len pre pripomenutie, prevádzky v OD Tesco Lamač, OD Tesco Zlaté piesky a OC Vivo (bývalý Polus) sú tu pre teba k dispozícii okrem nedele denne, takže je tu ideálna príležitosť obstarať si chutné, čerstvé, remeselné pivo so sebou.


Zaujímavý obsah na beerstation.sk


https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/

Návrat hore