Rebríček: Ktorý národ je kráľom v pití piva?

Slováci o sebe zvyknú hovoriť, že sú veľkí milovníci piva. Patríme medzi pivné národy alebo sú to len hospodské reči? Definitívnu odpoveď na otázku, ktorý národ je najväčším konzumentom piva a či medzi špičku patrí aj Slovensko, sa dozvieme v nasledujúcom článku.

Japonská skupina Kirin Holdings Company okrem produkcie a vlastnenia pivných značiek, založila aj virtuálnu pivnú univerzitu. Ich Kirin Beer University realizovala celosvetový prieskum, aby zodpovedala najzásadnejšiu otázku tohto sveta – ktorý národ má nárok na post kráľa pivnej spotreby. Na prvý dojem sa môže zdať, že ide o štáty, ktoré sú označované ako pivné veľmoci, čiže Nemecko, Rakúsko, Austrália či Veľká Británia. Výsledky sú však prekvapivé, avšak nie nelogické.

Neohrození králi spotreby na jedného človeka

Ak sa pozrieme na prepočet litrov pivka na hlavu ročne, máme jednoznačného víťaza. Dokonca s pohodlným náskokom nad ostatnými súpermi. Česká republika. Na dospelého Čecha vychádza v priemere 143,3 litra na rok. To znamená jedno pivo každých 30 hodín. Slušný výkon, no zároveň žiadne prekvapenie, keďže Česi svoje prvenstvo obhajujú už po 24. krát.

Na druhej priečke však zaujali miesto Namíbijčania. Čechom síce v spotreba nesiahajú na po päty, no priemerná spotreba 108 litrov na osobu ročne je rovnako úctyhodné číslo. Poradie v prvej päťke dopĺňajú Rakúšania, Nemci a Poliaci s výkonom 100,8 litra. Slováci sa v tomto rebríčku nachádzajú na štrnástej pozícii s výtlakom 80,1 litra na dospelú osobu. To síce nie je malé číslo, no v porovnaní so susedným Českom, Rakúskom či Poľskom máme stále čo doháňať. V rámci prvej pätnásky sú však poväčšine štáty, ktoré by sme v rebríčku očakávali. Medzi Írmi, Rumunmi, Estóncami či Španielmi prekvapí maximálne zastúpenie Seychel či Belize.

Pivná alchýmia (1): Čapovanie piva je hotová veda.

Najviac litrov putuje do Ázie

V roku 2018, kedy bol výskum realizovaný, sa celosvetovo spotrebovalo takmer 189 miliónov hektolitrov piva. Najväčšiu porciu z pomyselného pivného koláča si odhryzli Číňania. Po 16. raz obhájili svoje prvenstvo, čo môžeme pripísať najmä ich počtu obyvateľov. Na území Číny sa vypilo takmer 40 miliónov hektolitrov piva, čo tvorí až 21% svetovej spotreby. Pohodlný náskok majú pred druhými Spojenými Štátmi Americkými a treťou Brazíliou. V závese za týmto pivným trojlístkom sa drží Mexiko pred Nemeckom a Ruskom. V rámci Ázijských krajín to pri počte zastúpených krajín v prvej desiatke nemusí vyzerať, no len spomínaná Čína spolu s Japonskom a Vietnamom tvoria bezmála 30% celkovej spotreby piva.

Čo z toho vyplýva? Patria Slováci k najskalnejším fanúšikom tekutého chleba? V súčte hektolitrov spotrebovaných na území Slovenska sa ani z ďaleka nemôžeme čo i len blížiť k prvým 25 krajinám. Smerodatné v tomto prípade je však práve prepočet spotreby piva na jednu osobu. Tam je naša pozícia o čosi ružovejšia. Síce nedosahujeme objemov ako bratia Česi, no stále patríme medzi úzku špičku lídrov.

Tak čo dodať. Ak chcete, aby sme sa v svetových tabuľkách posúvali, hádam už len nazdravie a vidíme sa na našich prevádzkach staniciach.


Nikdy sa predsa nechodí len na jedno??

Návrat hore