Predstavujeme pivovary (4.): Keď je kamarátstvo a láska k pivu pracovným nástrojom

Za pivovarom Parom stoja dvaja kamaráti Andrej a Slavo, ktorí zdieľajú dlhoročnú lásku k pivu. A to je alfou a omegou celého príbehu. Ktorý navyše v reáli chutí. Tento text navyše spadá pod našu dennú súťaž HESLO DŇA o 2 litre ležiaku Jozef II. od pivovaru Wywar.

Pivo ako nápoj máme radi, v podstate sme ho začali ochutnávať po troche už na strednej škole. Na rozdiel od susedných Čiech, kde nastal rozmach remeselných pivovarov už dávnejšie a každé

mesto sa mohlo jedným popýšiť, na Slovensku sa dlhý čas dali kúpiť len „klasické“ ležiaky z veľkých pivovarov.

K novým pivných chutiam sa dostal Andrej asi pred 15 rokmi pri návšteve USA. Boli to predovšetkým pivá z malých nezávislých remeselných pivovarov, ktoré sa u nás nezháňali jednoducho.

Nápad, ktorý sa časom rozvinul do naozaj chutnej podoby

Preto vznikla myšlienka, že by sme si mohli pivo navariť.

Začalo to vianočným darčekom sady na domáce varenie piva. Prvé pivá vznikali, ako u väčšiny domovaričov, vo veľkom hrnci na sporáku v kuchyni. Spočiatku išlo o pivá z koncentrátov, ktoré stačilo zarobiť s vodou a nechať vykvasiť.

To však nebola tá chuť piva, akú sme chceli dosiahnuť, preto sme začali experimentovať a variť z rôznych kombinácií sladov a chmeľov a vytvárali sme svoje vlastné pivo. Jednotlivé výtvory sme dávali ochutnávať známym, ktorí si pýtali ďalšie a ďalšie, až sme dospeli do štádia, kedy sme chceli ponúknuť naše pivá širšej spoločnosti, a tak v roku 2017 vznikol kočovný pivovar Parom.

https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/

Hromy, blesky, Perún a craftové pivo

A prečo Parom? Názov sme si zvolili podľa staroslovanského boha hromov a bleskov Perúna, ktorý bol na území Slovenska známy pod menom Parom. Bol zároveň aj ochranca dobrých poľnohospodárov, čiže mal „blízko“ k pestovaniu hlavnej suroviny na výrobu piva.

Dôležitým momentom pri výbere názvu bolo, že máme radi Slovensko a jeho históriu a sme radi, že túto históriu môžeme ľuďom aj priblížiť takouto netradičnou formou, ale pritom pre ľudí veľmi blízkou. Preto sa aj v názvoch našich pív snažíme použiť slovanskú terminológiu a nájsť pritom spojitosť s aktuálnym pivom.

Vždy na etikete aj vysvetlíme, čo konkrétny názov znamená. Navyše Parom v slovenskom jazyku dodnes figuruje, mnohí si možno ani neuvedomujú, odkiaľ to slovo pochádza. Doparoma!

India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?


Zaujímavý obsah na beerstation.sk


https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/

V obľube vrchne kvasené pivá

V súčasnosti varíme VRCHNE KVASENÉ PIVÁ (heslo dňa, pozn.), baví nás experimentovať s rôznymi prísadami, ktoré dávajú pivám iný rozmer a vytvárajú nové chute. Preferovaný a medzi zákazníkmi najviac obľúbený pivné štýl je IPA, ale určite chceme ponúknuť na spestrenie aj klasické štýly a aj spodne kvasené pivá, pretože stále majú svoje stabilné miesto medzi klientelou.

Pivo na ktoré sme obzvlášť hrdí, je Lugales, session IPA 11°. Je to horkejšie pivo s výraznou exotickou citrusovou grapefruitovou arómou a je vhodné aj na dlhodobejšie popíjanie.

Nakoľko sme ho varili koncom leta, názov sme vybrali kvôli tomu, že Lugales pomenovával oslavy Slnka konajúce sa v auguste až v septembri (dnes známe ako Dožinky).

Odbornosťou vysoko hodnoteným pivom je vianočný špeciál Kračúň, ktorý sme pripravili v spolupráci s výrobcom kávy Coffee Veronia a predajcom kakaa Kakawco+, kde sme pri výrobe použili ich vynikajúce produkty kávu a kakaové bôby.

Kračúň je staroslovanské obdobie Vianoc, sláviace ako zimný slnovrat, symbolom ktorého bolo Slnko a pálenie ohňa.

S pivom Blud sme získali aj ocenenie na súťaži Slovenský pohár remeselného piva. Medzi ďalšie obľúbené pivá patrí Baza Jaga, ktoré varíme na jar s prídavkom kvetov bazy, a samozrejme aj ďalšie.

Plánujeme aj nové pivá, na leto chystáme sviežejšie pivá s ovocím, máme dohodnuté aj spolupráce s inými pivovarmi.

Návrat hore