Sklo alebo plech? Hľadáme najvhodnejšiu pivnú nádobu – 1. časť

Gratulujeme, rozhodli ste sa objednať si pivko cez náš e-shop. Avšak prichádza zásadná otázka, ktorú isto rieši nejeden z našich zákazníkov. Doprajem si craft v skle, plechovke alebo čapovaný? Je medzi nimi nejaký rozdiel, ktorý ovplyvňuje výslednú chut? Na všetky najčastejšie otázky a mýty o pivných nádobách sa pozrieme v dnešnom článku.

Síce sa priority zákazníkov pri výbere piva značným spôsobom vyvíjajú a ponuka na ne musí reagovať, no jeden element sa pri pivách takmer nemení – nádoby, v ktorých sa tento zlatý mok predáva. V maloobchodných prevádzkach sa totižto výlučne stretávame s tromi, respektíve štyrmi spôsobmi balenia – v skle, plechovke, čapovaním našim spôsobom zo sudu do plastových fliaš, alebo “natočením” pivka priamo do pohára. Aké sú základné rozdiely v týchto typoch nádob? A sú vôbec nejaké?

Predsudky vs. oprávnené námietky

Jednému by sa mohlo zdať, že sa jedná o malichernosť, keď sa dohadujeme o tom, z čoho pivo vypijem. Veď predsa vždy chutí ako pivo. My sme však pivní labužníci, ktorí si všimnú aj najmenší detail vo výslednej chuti obľúbených remeselných pív. Preto je pre nás beerstejšňákov otázka, či plech, sklo alebo plast nemenej dôležitá ako to, ktorý druh piva vlastne požadujem. Vo veľa prípadoch sa v rámci výberu nádoby jedná o preferencie zákazníka. Čo zodpovedá tejto preferencii? Existuje problém s plechovkou, čo vytvára odpor v zákazníkovej mysli? Je to niečo v tvare, hmotnosti alebo dizajne obalu, čo ovplyvňuje ich preferencie? Alebo naozaj kov z plechovky ovplyvňuje výslednú chuť piva, zatiaľ čo sklo nie? Pravda je niekde uprostred, pretože každému pivu sa darí lepšie v iných typoch nádob. Poďme si to teda pekne zaškatuľkovať. 

Stáročiami overená klasika

Najstaršou a dodnes medzi craftovými pivkami najpoužívanejšou nádobou je sklenená fľaša. V regáloch, prepravkách a chladničkách sú v súčasnosti používané najmä fľaše zo zeleného a hnedého skla. Voľba práve týchto dvoch farieb však nie je žiadna náhoda. Úlohou farbeného skla je čo najviac eliminovať slnečné žiarenie, ktoré by mohlo pivo vo vnútri fľaše znehodnotiť. A práve zelené a hnedé sklo sa ukázali ako najvhodnejšie. Teda, hnedé viac ako zelené, najmä pri nachmelenejších pivkách ako IPA či New England IPA.

Pri pivách uskladnených v zelenom skle sa totižto ukázalo, že po otvorení zapáchajú. Chmeľ totižto pri varení piva uvoľňuje špecifické kyseliny, ktoré sa pri kontakte so žiarením (napríklad slnečným) znehodnocujú. Výsledkom tohto procesu sú látky, ktoré zapáchajú a pripomínajú smrad obranného spreja skunkov. Zelená farba skla síce časť UV žiarenia odrazí, no zopár percent lúčov do vnútra pivka predsalen prepustí. Preto ak vidíte zelenú fľašu v regále obchodu, väčšinou sa jedná o ležiaky, pri ktorých výrobe sa toľko chmeľu nepoužíva. Riziko nepríjemného zápachu je preto nižšie. V našej Beer Station chladničke však v 95% nájdete crafty v hnedom skle, ktoré preukázateľne žiadne UV žiarenie do vnútra fľaše neprepúšťa. Nemôžeme si predsa dovoliť žiadne chuťové pochybenia. A ak aj nejaký výrobca používa zelené sklo, je to primárne z marketingového hľadiska alebo je takto “vytuningovaná” chuť už rokmi zaužívaná a stáli zákazníci sú na ňu zvyknutí. Sto ľudí, sto chutí.

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

V posledných rokoch sa však na sklenené fľaše doťahujú plechovky, čo dokazuje 62% podiel plechu z celkového objemu predaných pív za rok 2017 v Spojených štátoch amerických. Z hľadiska povesti či minulosti používania plechoviek ako nádob na pivo si predstavíme masovo produkované, lacnejšie pivá v regáloch najväčších supermarketov. Dokonca bol rozšírený názor, že pivo v plechovkách má pachuť po hliníku. 

Prečo potom ich popularita rastie už aj medzi niektorými zahraničnými craftovými pivovarmi? Tak to sa dozviete v ďalšom článku. To aby sme vás veľmi neunavili, pretože táto polemika nie je len na pár minút. Dovtedy si môžete skrátiť čas našimi minulými článkami?? alebo si objednať najlepšie nealkoholické pivo na Slovensku;)

Nazdravie!


Nikdy sa predsa nechodí len na jedno??

Návrat hore