Sklo alebo plech? Hľadáme najvhodnejšiu pivnú nádobu – 2. časť

V minulom článku sme začali rozoberať jednu z najdiskutovanejších tém medzi všetkými pivármi na svete. Ktorý z pivných obalov je najlepší? Dozvedeli sme sa, že nie je sklo ako sklo; že pivo stále pracuje aj po uvarení a vzhľadom na farbu skla fľaše je veľmi dôležité, ako je s pivom zaobchádzané pri transporte; a že je v posledných rokoch veľkým trendom baliť pivo do plechoviek. A odtiaľ budeme v dnešnom článku pokračovať. 

Ako sme písali v prvej časti o pivných obaloch, plechovky, ktoré boli považované za obal pre masovo produkované, lacné pivá dnes dokážeme nájsť aj medzi craftovými pivom, a to hlavne v zahraničí. Prečo sa teda, aj napriek povesti, ktorá plech sprevádza, používa už aj v malých remeselných pivovaroch? Je to hneď z niekoľkých dôvodov. Ten najhlavnejší je, že pivo v plechovke nepodlieha žiadnej skaze pod UV žiarením. Tak, ako sme písali, sklenené fľaše, a hlavne tie zelenej farby, bohužiaľ často pivo pri kontakte so slnkom znehodnocujú. Pri nepriehľadnej plechovke táto hrozba klesá na úplnú nulu. Samozrejme, nič neženieme do extrému tým, že necháme plechovku pol dňa na priamom slnku a potom sa ju rozhodneme vypiť. V tomto prípade plech uľahčuje práve transportu piva, kedy netreba toľko dbať na zamedzenie kontaktu piva so slnečným žiarením. 

Za všetko môže nos

Najväčším esom v rukáve pre odporcov plechoviek je však argument, že pivo z plechu jednoducho chutí inak. Človek pri pití má pocit, akoby prehĺtal hliník a znechucuje to tým pádom pôžitok z obľúbeného craftu. Bohužiaľ, týchto ľudí musíme sklamať. Z rôznych zdrojov sa totižto môžeme dozvedieť, že plechovka, ktorá je určená pre pivo či iné nápoje, sú zvnútra ošetrené polymérovou vrstvou. Tá práve zabraňuje, aby sa z čistého plechu do nápoja nedostali nežiaduce látky a hlavne, chute.

Z čoho teda potom vzniká silný hlas, že má plechovkové pivo hliníkovú pachuť? Odpoveď treba hľadať o poschodie vyššie od jazyka – v nose. Naše zmyslové orgány, najmä chuť a čuch, sú navzájom silno prepojené. Ak teda pijeme pivko rovno z plechovky, máme nos narazený priamo na hliníku. Keďže sú čuch a chuť prepojené, voilá, “plechová pachuť” je na svete. Tento problém teda razom zmizne, keď si pivo z plechovky nalejeme do pohára. A áno, vtedy zdanlivá pachuť pominie, čo dokazuje aj výskum zaoberajúci sa touto otázkou. Poďme si ho teda rozobrať. 

Nespávali ani v Oxforde

Otázka, či je pivo lepšie zo skla alebo z plechovky si položili dokonca na oxfordskej univerzite, odkiaľ tento výskum pochádza. Rozdelili ho do troch častí: v prvej časti rozdali ľuďom dotazníky so všeobecnými otázkami týkajúce sa ich demografie a dvomi otázkami o pive – ako často ho pijú a či preferujú pivo zo skla alebo plechovky. Druhá časť výskumu pozostávala z ochutnávania piva. Jedno pivo zo skla a druhé z plechovky, pričom participanti mali možnosť vidieť, z akej nádoby sa im daná vzorka nalieva. Poslednej časť však bol blindtest, keď ľuďom zaviazali oči a dávali ochutnať obe verzie piva bez toho, aby vedeli, či sú zo skla alebo plechu.

Výsledky prvej aj druhej časti výskumu dopadli jasne v prospech fľaškového piva zo skla. Posledná – slepá – časť testu však ukázala skutočné výsledky. A čuduj sa svete, výsledok bol nerozhodný. Ani jedno z podávaných vzoriek nemalo čo len najmenšiu prevahu v chuti. Z testu teda vyplýva, že či už sklo alebo plech, všetko je to otázka vizuálnych a psychologických preferencií. Na výslednej chuti to však nič nemení. 

Sklo, plech či plast? Je to v hlave

Čo dodať na záver? Aj keď vieme, že zarytých odporcov plechoviek nepresvedčí ani sto výskumov, tak sme to aspoň skúsili. Uvedomujeme si však, že práve pri remeselných pivách je to otázka skôr vkusu a výnimočnosti. V tomto smere bohužiaľ plechovky stále strácajú a strácať budú. Stačí sa zamyslieť, či by vášho známeho, ktorého chcete obdarovať, viac potešilo remeselné pivko v hnedom skle s peknou etiketou alebo plechovka. Odpoveď je každému jasná. Ak sa však odprostíme od psychologického pohľadu na vec, chuť nájdete všade rovnakú – sklo, plech či plast. Práve preto aj my v Beer Station s čistým svedomím čapujeme poctivé remeselné pivká ako do plastových, tak aj sklenených fliaš. Rovnako tak nájdete v chladničke crafty v plechu. Pretože vieme, že výslednú chuť to určite neovplyvní. 

Nazdravie!


Nikdy sa predsa nechodí len na jedno??

Návrat hore