„Pivo je krásny dôkaz toho, že nás boh miluje a chce nás vidieť šťastných“ mal svojho času vyriecť jeden z „otcov“ Spojených štátov amerických. A aj keď bol v priebehu času tento výrok spochybnený, resp. mal byť pôvodne adresovaný vínu, bol Franklin veľkým milovníkom zlatistého moku.
Narodil sa začiatkom 18. storočia (17.1. 1706) a dodnes si ho pamätáme ako vplyvného autora, novinára, filantropa s veľkým srdcom, talentovaného vedca, vynálezcu i ako jedného z vodcov americkej revolúcie.
Reč je o Benjaminovi Franklinovi, rodákovi z Bostonu, ktorý sa dožil veľmi pekných 86 rokov a čo je najdôležitejšie, zanechal za sebou zrejmý odkaz.
Franklin pochádzal z rodiny výrobcu mydiel a sviečok, ktorá bola viac než početná, veď Benjamin mal 16 súrodencov. Už od mala ho lákali knihy, noviny, v ranom veku sa pokúšal aj o prvotnú tvorbu, neskôr sa zdokonaľoval v remesle tlačiara, ktorému sa neskôr aj roky venoval. Rodný Boston pomerne skoro vymenil za Philadelphiu, neskôr si odskočil do Londýna, aby po návrate do Philly začal vydávať v spoločnosti veľmi populárne noviny Pennsylvania Gazette, čím si splnil detský sen.
India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?
Franklin už od pubertálnych rokov pristupoval k povinnostiam nanajvýš zodpovedne, rád sa vzdelával a prehlboval vedomosti, navyše viditeľne intelektuálne rástol. Podľa dostupných záznamov sa v roku 1730 oženil s Deborah Readovou, stal sa otcom troch detí. V tomto období už bol aktívnym slobodomurárom, pričom sa postupom času stal veľmajstrom všetkých takýchto lóží, a dokonca sa do obdobných aktivít zapájal aj vo francúzskom Paríži.
Zhruba v roku 1736 sa zapojil do politického diania v meste Philadelphia, pričom jeho záujem o veci verejné vyústil až do pozície hlavného poštmajstra všetkých severoamerických kolónií. A takto nasmerovaná kariéra mu v 1775 vyniesla vôbec premiérový post ministra pôšt spojených kolónií.
Vo víne je múdrosť, v pive sloboda, vo vode sú baktérie, hovorieval vplyvný tlačiar a štátnik.
Najvýznamnejším krokom jeho politickej činnosti bolo spolupodieľanie sa na texte tzv. Deklarácie za nezávislosť, ktorú 4. júla 1776 prijal Kongres spojených kolónií. Mimochodom, Deň nezávislosti sa v Spojených štátoch amerických s veľkou obľubou slávi dodnes.
Rovnako významným krokom (1785), na ktorom mal enormnú zásluhu, bola mierová zmluva s Veľkou Britániou, čo prakticky vo finále znamenalo koniec vojny o nezávislosť USA. V tom istom roku ho zvolili za guvernéra štátu Pensylvánia, ktorý zastával tri funkčné obdobia v rade.
Keď bolo v úvode spomenuté, že Franklin bol aj veľmi nadaným vedcom a vynálezcom, tak v tomto svete zaujal hlavne úspešným pokusom s elektrinou (ako prvý opísal kladný a záporný elektrický náboj), a rovnako tak ako autor stojí za zostrojením bleskozvodu.
To, že šlo o významnú postavu histórie Spojených štátov amerických svedčí aj fakt, že sa jeho podobizeň nachádza na stodolárovej bankovke.
https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/
Jeden z „otcov zakladateľov“, čo boli vlastne politickí lídri, ktorí sa aktívne zúčastnili na vytvorení Deklarácie nezávislosti i Ústavy Spojených štátov amerických, bol možno paradoxne zároveň vedcom, veriacim človekom i tým, kto nachádzal zaľúbenie v pive. Hovorí sa, že Benjamin Franklin mal vo svojom príbytku poruke vždy niekoľko fliaš, dokonca si pivo pre vlastnú potrebu aj varil. Jeho všeobecné uvedomenie si vlastnej pozície smerom k verejnosti, prirodzený intelekt a vysoké, a tým pádom aj postavenie stojace pod drobnohľadom širokého okolia, ale z neho nikdy alkoholika nespravili. Skôr naopak – v tomto ohľade z neho spravili gurmána.
Jedna z najvýznamnejších postáv dejín USA bola proste milovníkom zlatistého moku a tým, že šlo o významnú osobnosť, sa v priebehu 18. storočia spopularizovalo aj samotné pivo.