Slávni milovníci piva (4.): Že pivo nechutí každému je len predsudok

Rubrika SLÁVNI MILOVNÍCI PIVA pokračuje veľkou osobnosťou celosvetového dosahu.

Winston Churchill sa do našej pozornosti dostáva hlavne kvôli jeho názoru na pivo. Tento bezpochyby významný politik svojho času vyslovil o zlatistom moku vetu, s ktorou sa aj dnes stotožnia viacerí.

Mnoho ľudí odmieta pivo kvôli jeho chuti. Myslím, že je to len predsudok.

Remeselné pivá z výčapov Beer Station ale nie sú len také hocijaké pivá. Trochu si pomôžeme síce starou a otrepanou, zároveň však úplne pravdivou frázou – kde je vôľa, tam je cesta. A pri craftových pivách to platí niekoľkonásobne.

Keď bolo v úvode spomenuté, že celým menom Winston Leonard Spencer-Churchill bol významným štátnikom a politikom, dokonca bol v rokoch 1940 až 45, a potom aj 1951 – 55 ministerským predsedom Spojeného kráľovstva, tak toto nebola jediná oblasť, kde sa celosvetovo preslávil. Nesporný talent v písaní mu dokonca v 1953 vyniesol Nobelovu cenu za literatúru – konkrétne za šesťdielnu históriu 2. svetovej vojny..

India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?

Skvelý rečník a veľká osobnosť

Rodák (30.11. 1874) z veľkolepého sídla Blenheim Palace v mestečku Woodstok, ktoré leží v britskom hrabstve Oxfordshire, bol od mladých liet výborným rečníkom, pričom sa o ňom hovorí, že dokázal argument presvedčiť kohokoľvek. V tomto zmysle by teda možno pre tých, ktorí pivu, resp. craftovým kúskom stále nedali šancu, aby si na okamih predstavili, že ich presviedča práve Churchill. 😉

Ambiciózny a talentovaný mladík sa v roku 1800 dostal do južnej Afriky, kde ako korešpondent mapoval Búrsku vojnu. Mal však smolu dostal sa do rúk nepriateľov. Z väzenia sa mu však podarilo uniknúť, až jemne úsmevne potom pôsobí fakt, že Churchill prešiel cez 500 kilometrov dlhé nepriateľské územie, aby napokon tamojšiemu premiérovi napísal posmevačný telegram, kde sa chváli tým, ako sa mu podarilo ujsť. Vo Veľkej Británii sa okamžite stal národným hrdinom a otvoril si tak dvere nielen do armády, ale aj politiky – i ako potomok otca – politika (významného v konzervatívnom spektre) už s ňou pochopiteľne skúsenosť mal.

V roku 1904 zmenil hodnotovú orientáciu a vystúpil z Konzervatívnej strany a stáva sa z neho liberál. Bol to pre neho určite dobrý ťah, keďže už o necelé dva roky sa stal ministrom obchodu. Churchill mal výrazný vplyv aj na stratégiu Veľkej Británie počas I. i II. svetovej vojny, niekoľko jeho ťahov nasmeroval dejiny do pozitívnejšieho svetla – aj keď pri toľkých obetiach, ktoré tieto nezmyselné konflikty priniesli, sa asi o pozitívach ani nedá hovoriť.

Rozhodne pozitívny bol ale jeho vzťah ku Clementine Hozierovej, ktorú si po sedemmesačnej známosti zobral za manželku. A keď sme pri pozitívach, tak tento pred časom politik celosvetového vplyvu mal taký vzťah aj k alkoholu, knihám, vzdelávaniu sa.


Zaujímavý obsah na beerstation.sk


Je porter stoutom a stout porterom? Je aj nie je 😉

Návrat hore