Slávni milovníci piva (5.): Urobil som to po svojom

Rubrika SLÁVNI MILOVNÍCI PIVA tentoraz nazerá na jednu z najväčších hudobných osobností vôbec.

Frank Sinatra sa narodil 12. decembra 1915 a hneď od detských čias bolo jeho okoliu zrejmé, že toto výrazne talentované a ambiciózne dieťa urobí reálu „dieru do sveta“.

Teraz trochu nekoncepčne skočíme hneď takto skraja až do obdobia po jeho smrti (14.5. 1998), resp. k info, že sa celým menom Francis Albert Sinatra sa dožil úctihodných 82 rokov. A hneď po ňom sa mnohí renomovaní hudobní kritici i konkurenti z hudobnej scény zhodli, že šlo vôbec o najlepšieho hudobného interpreta všetkých čias. Samozrejme, polemika je namieste. 😉

Sinatra započal kariéru speváka na prelome 40. a 50. rokov dvadsiateho storočia, postupne sa dostal do televízie, kde prišiel prvotný úspech, čo potom pôsobilo ako akýsi odrazový mostík. A nielen smer hudba, ale aj do filmu. V roku 1953 dokonca dostal Oscara za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Koho by to zaujímalo, snímka nesie názov From Here To Eternity.


Zaujímavý obsah na beerstation.sk


Vystúpil na vrchol

Prestížna cena z neho urobila zo dňa na deň prvotriednu celebritu a aj keď si mladý Frank náramne užíval pozornosť a popularitu, bol všetok záujem u neho dostatočnou motiváciou, aby neustále napredoval. Obnovenie speváckej kariéry bolo pre tohto rodáka z New Jersey výborným ťahom – postupne sa mu dostávalo viac a viac pozornosti a najrôznejšie covers starých šlágrov v jeho podaní šli takpovediac na dračku.

Dopyt po Sinatrovi bol veľký, ročne vystupoval na desiatkach až stovkách podujatí. V 50. a 60. rokoch minulého storočia bol hlavnou hviezdou v Las Vegas. Popri tom zohral výraznú rolu v tzv. desegregácii nevadských hotelov, ktoré v tej dobe odmietali obslúžiť jeho kamaráta speváka a zabávača Sammyho Davisa ml., ktorý bol čiernej pleti.

Sinatra bol aj naďalej obsadzovaný aj do filmov, kde sa častokrát stretával s najrôznejšími neduhmi – medzi nimi pochopiteľne aj s alkoholom, ktorý bol častokrát jeho verným spoločníkom. V médiách – obzvlášť v bulvári – mu pripisovali najrôznejšie pochybenia spôsobené požívaním alkoholických nápojov. Nám to, samozrejme, v kontexte tohto článku len a len vyhovuje.

Slávni milovníci piva (4.): Že pivo nechutí každému je len predsudok

Alkohol síce môže byť najväčším nepriateľom človeka, v Biblii sa však píše, svojho nepriateľa treba milovať.

Aj keď populárny spevák a herec mal viac v obľube whiskey, je o ňom známe, že neohrdol ani pivom, aj keď to nepovažoval za nápoj pre vyššiu spoločnosť. Keby tak Frank mohol dnes ochutnať z ponuky Beer Station, istotne by zmenil názor. 😉

Čo sa týka jeho súkromia, ešte začiatkom roka 1939 sa oženil s Nancy Berbatovou, s ktorou mal tri deti. Vzťah ale napokon po jednej z jeho medializovaných afér skončil rozvodom. V decembri 1943 mu uniesli syna, Sinatra vtedy výkupcom (ktorých neskôr chytili) zaplatil vyše 200-tisíc dolárov.

India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?

 

V spojení so škandálmi. I mafiou?

O tom, či sa Sinatra naozaj stretával s predstaviteľmi podsvetia sa veľa polemizuje ešte aj dnes. Vyše 2400 strán dlhý spis u FBI čosi o jeho bezúhonnosti hovorí, istým ale je, že aj keď mu polícia chcela niekoľko zločinov „našiť“, Franky boy nebol nikdy zo žiadneho obvinený.

Zaujímavosťou je, že podľa tohto fenomenálneho speváka bola vytvorená postava Johny Fontaine, ktorú poznáme z filmu Krstný otec.

Sinatra sa priatelil s rodinou Kennedyovcov, a hovorí sa, že John Fitzgerald Kennedy vyhral primárky v 1960 práve vďaka speváckej star a jeho stykom s mafiou. O nejaký čas mal opäť opletačky s políciou, resp. súdom, keď mu zakázali prevádzkovanie kasína, kde sa mali „prať špinavé peniaze“.

V 1986 zažaloval Kitty Kelleyovú, ktorá ako investigatívna novinárka o ňom napísala biografiu. Tá ho vykresľuje v pomerne negatívnom duchu. Spevák požadoval odškodné 2 milióny dolárov a to, aby sa kniha nedostala do predaja. Sinatra sa neskôr rozhodol, že žalobu stiahne, kniha napokon zaznamenala obrovský úspech, predalo sa jej niekoľko sto tisíc výtlačkov.

Sinatra a jeho tvorba sú dobre známe aj nám, pivárov nevynímajúc. Hity ako My Way, Strangers In the Night, New York, New York a Something Stupid zaznamenali obrovský úspech po celom svete a navyše sú inšpiráciou pre tisíce hudobníkov.

Je porter stoutom a stout porterom? Je aj nie je 😉

Návrat hore