Weizen 11°: Pšeničný klenot spod Tatier

Obdobie žatvy je za nami a nastáva čas spracovania úrody. Čo sa týka využitia oblinín a konkrétne pšenice, nepoznáme jej lepšie uplatnenie, než v pšeničnom pivku. Jedným z najlepších, aké vôbec môžete na svete dostať, je Weizen 11° od pivovaru Tatras. Čoskoro na našich Beer Station výčapoch.

Bez sladu by nebolo piva. Obilniny totiž svojimi enzýmami, cukrami a ďalšími látkami určujú, aké pivo vlastne navaríme. Bude chuťovo redšie alebo plné chuti? Bude len ľahko zlatisté alebo tmavé? A prečo sa pri varení hefeweizen-u používa pšenica a vrchné kvasenie? Pohodlne sa usaďte a čítajte ďalej.

Nemecká kvalita

Varenie piva ako takého môžeme datovať na tisícky rokov dozadu. Varilo sa, ako sa dalo a z čoho sa dalo. Samozrejme, aj z pšenice. No “oficiálne dokladovaný” začiatok príbehu pšeničného piva by sme hľadali v 16. storočí v Nemecku. Rozmach pšeničného pivka je však paradoxne sprevádzaný jeho zákazom. Aby sa predchádzalo používaniu lacných ingrediencií piva, tak v roku 1516 vošiel do platnosti zákon o čistote piva, tzv. Reinheitsgebot. Ten diktoval, z akých presných zložiek môže byť pivo uvarené, aby dosahovalo požadovanú kvalitu. Medzi zakázané suroviny v rámci zákona patrila aj pšenica, keďže slad mohol pochádzať výhradne z jačmeňa. Nakoľko však bol weissbier obľúbený medzi nemeckou zvrchovanosťou, čoskoro sa ako prvý typ piva spod zákona omilostil. 

Keď mám rád IPA, aké iné pivo ešte môžem vyskúšať?

Názov Weissbier v preklade znamená “biele pivo”. Toto meno si vyslúžilo kvôli oveľa bledšej farbe piva než aké bolo v tom čase v Nemecku zvykom variť. Hefeweizen si názov vyslúžil zložením slov hefe, teda kvasnice, ktoré v pive zostávajú a dodávajú mu charakteristický, silno zakalený vzhľad; a weizen, čiže pšenica. A hľa, tajomstvo weizenu je vonku, pretože práve kvasenie a pšeničný slad robia z weizenu weizen. Ten totiž tvorí z 50 – 70% pšeničný slad doplnený o slad klasický, jačmenný. A kvasenie? Vrchné. Dá sa teda povedať, že hefeweizen je vlastne ale.

Pšeničný víťaz spod Tatier

Weizen 11° od pivovaru Tatras ocenený Zlatou Pivnou korunkou

Ako sme spomínali v perexe, čoskoro sa na našom výčape objaví Weizen 11° od popradského minipivovaru Tatras. Popravde, ideálnejší príklad poctivého hefeweizen-u by sme hľadali ťažko. Spĺňa totižto všetko, čo správny pšeničný kúsok má. A ešte niečo naviac, veď má na konte víťazstvo v Slovenskej Pivnej korunke vo svojej kategórii. Vrchne kvasené pivko je charakteristické slamenou, svetložltou farbou a veľmi nízkou horkosťou (len 12 IBU). V ľahko kyslej chuti dominuje spojenie klinčeka a banánu, ktoré sú v dokonalej harmónii. Chuťovo pivko dotvára vanilka, tá však svojou prítomnosťou nijako nenarúša jeho celkovú stavbu. Chmelené zemitým a sviežo ovocným Hallertauer Tradition a chmeľovou klasikou Žateckým Poloraným Červeňákom. Celkovo je Weizen 11° veľmi ľahko piteľné pivko varené infúznym spôsobom, teda len pri dvoch rôznych teplotách. 

Tak, ako je Weizen 11° svojim pôvodom špecifické pivo, rovnako si vyžaduje aj špeciálny spôsob servírovania. Ak vám niekto načapuje hocijaký hefeweizen do klasického krígla s uchom, rovno odíďte. Bez platenia. Pšeničné pivo sa totiž správne čapuje do weizen vase – úzkeho vysokého pohára, ktorý sa od širšieho spodku do stredu zužuje a od stredu smerom hore sa zase rozširuje. To napomáha správnemu načapovaniu a vyformovaniu peny spolu s ideálnym tvarom pre správnu šumivosť piva, ktoré je jeho nedeliteľnou súčasťou. Samozrejme, čo by to bolo za nemecké pivo, ak sa s ním po štrngnutí poriadne netresne o stôl, však! Presne preto je dno pohára zo silného skla, viete, nech čo to na oktoberfeste vydrží. 

Čo ste sa hanbili opýtať

Na záver, pár odpovedí na otázky, ktoré ste sa možno v duchu pýtali. Je hefeweizen jediný typ pšeničného piva? Ani zďaleka. Ľudia odjakživa vymýšľajú novoty, preto len medzi pár najznámejších druhov pšeničných pív patrí napríklad belgický Witbier typický svojou chuťou po pomarančoch, silnejší Weizenbock, kyslejší Berliner Weisse s často pridávaným ovocím, či Dunkelweizen – tmavá varianta s praženým jačmeňom.
A keď sa používajú celozrnné ingrediencie pri varení piva, je pivko zdravšie? Bohužiaľ, nie je to pravda. Jeden či dva kúsky nikoho nepochovajú, no tráviacemu traktu ani nijako nepomôžu. Ideálne je však pšeničným pivkom zapíjať pizzu, údené bravčové, šaláty, morské plody a, samozrejme, nemecké bratwursty či apfelstrudel.
Kde si môžem Weizen 11° od Tatrasu kúpiť? Tak na túto otázku máme jednoznačnú odpoveď. Predsa u nás, v Beer Station. V najbližších dňoch treba sledovať našu ponuku na webe či v našej Beer Station appke. V nej si určite nezabudnite zapnúť notifikácie, ktoré vás upozornia nielen na narazenie Weizen 11°, ale aj na kopec iných akcií. 

Nazdravie!


Nikdy sa predsa nechodí len na jedno??


 

Návrat hore