Craftové, prípadne remeselné pivo sa vyznačuje vysokým percentom poctivej ručnej práce a výberom kvalitných prírodných surovín, kde nie sú pridané umelé látky.
Remeselné pivo vyrobené remeselným pivovarom je dokázateľne lepšie pre Vaše zdravie ako klasické pivo, ktoré nájdete na regáloch obchodov, nakoľko neobsahuje konzervačné látky, neprechádza filtráciou ani pasterizáciou, vďaka čomu je v pive väčší obsah vitamínov.
V súčasnosti sú čoraz populárnejšie vrchne kvasené pivá, ako napríklad IPA, alebo aj APA. Tieto štýly pív majú svoj pôvod v Anglicku. Pri výrobe týchto druhov pív sú použité aj iné druhy surovín, taktiež je tu použitý iný spôsob varenia, kde je použitého niekoľkokrát väčšieho množstva chmeľu, čím vzniká ovocná a citrusová chuť a výrazne vyššia horkosť.
IPA je skratka India Pale Ale, ktoré je pôvodom z Anglicka a bolo určené pre užívanie na dlhé cesty, kde ako prírodný konzervant bolo použité väčšie množstvo chmeľu.
APA je skratka American Pale Ale je štýl piva, kde sa používajú americké typy chmeľu, aj keď je pôvodom opäť z Anglicka. Je charakteristické horkou chuťou, ovocnými tónmi, ale nižšou plnosťou tela.
Remeselné pivo, ktoré pochádza z výroby menších pivovarov väčšinou nebýva pasterizované.
Proces pasterizácie je určený na zvýšenie doby trvanlivosti. Bol pôvodne vynájdený Louisom Pasteurom na účel zabráneniu skysnutiu vín, avšak tento proces si našiel svoje miesto aj v oblasti pív. Pri tomto procese však prichádza k ničeniu vitamínov, ako aj živín.
Ako sme už spomínali pivá, ktoré sú ponúkané v stánkoch Beer Station nebývajú väčšinou ani filtrované. Pri filtrácii sa z piva odstraňuje zákal pre jeho čírosť, avšak týmto procesom je ovplyvnená aj jeho kvalita.
Značky remeselných pív, ktoré nájdete v našich stánkoch:
WYWAR – holíčsky pivovar, pravdepodobne najdopytovanejší slovenský craftový pivovar.
ŽIWELL – piešťanský pivovar. Veľmi známy už po celom Slovensku. Na prevádzkach Beer Station najpopulárnejsie jeho pivo je VANDAL 14 – IPA, ktoré dostalo Zlatú pivnú korunku 2018, ako najlepšia IPA na Slovensku.
Pivovary Stupavar a Jama boli jedni z prvých ktorí začali robiť povedomie remeselnému pivu v Bratislave a okolí. Neboja sa experimentovať a variť stále nové štýly piva.
Zo slovenských kočovných pivovarov najznámejším je Hellstork, ktorý si dáva záležať na kvalite a nikdy nešetrí na surovinách, preto jeho pivá sú tak dobré a obľúbené.
Matuška – český pivovar s 20 ročnou tradíciou si vybudoval pevnú pozíciu medzi najlepšími českými pivovarmi. Veľa ľudí ho označuje ako ten najlepší. Pivo, ktoré je tak populárne je Zlatá Raketa.
Zichovec – český pivovar, ktorý sa za posledné 2 roky dostal do TOP 10 českých pivovarov. Na Pivných Staniciach často chválite ich pivá štýlu NEIPA (New England IPA), ale aj iné.
Lucky Bastard – pivovar z Brna sa takisto zaraďuje do TOP českých pivovarov. Zákazníci si radi dávajú načapovať ich známu klasiku India, a tiež Pale a Blond.
Populárny je aj pivovar KOUT na Šumave – český pivovar, ktorý varí iba spodne kvasené pivá. Najpopulárnejšie sú jeho desiatka a dvanástka.
Sú, samozrejme, desiatky ďalších craftových pivovarov, ktoré dokážeme pomenovať a odporučiť ich pivá.
Na prevádzkach Beer Station čapujeme všetky možné štýly piva: Ležiak, IPA, APA, EPA, Porter, Stout, Weizen, Sour Ale… preto si vždy dokážete vybrať podla chuti.
Beer Station – čerstvé pivo so sebou