India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?

IPA. Pre mnohých tri magické písmená, ktoré v sebe snúbia kombináciu výnimočných chutí, vrchného kvasenia, a samozrejme piva. Poďme sa teraz ponoriť do sveta, kde India Pale Ale hrá výraznú úlohu.

Ak by sme sa mali pozrieť do úplných začiatkov dnes stále viac a viac obľúbených pív IPA, preniesli by sme sa približne o 250 rokov späť, kedy sa naprieč celým svetom najprv veľmi zvoľna, a od 19. storočia už výraznejšie, začali prejavovať spoločenské zmeny, ktoré už dávno predtým svojim spôsobom podnietila reformácia, aby sa v na tú dobu inovatívnym a do veľkej miery odvážnym myšlienkam často sa nestretávajúcimi s pozitívnou odozvou učinilo zadosť.

Ak si človek uvoľní myseľ, potom to ide. A tu niekde vznikol základ pre parádne pivo

V dobe, kedy sa napr. otroctvo postavilo mimo zákon, prichádzal nielen spoločenský, ale postupne aj podnikateľský rozvoj. A ľudia ako takí, ovplyvnení osvietenským „voľnomyšlienkárstvom“, začali svoje nové postoje realizovať aj vo vtedy stále málo rozvinutom gastre, a pochopiteľne aj pití.

Doba, ktorá prinášala postupné spoločenské inovácie, bola ako stvorená na kreatívne nápady i pokusy často na spôsob podarí sa – nepodarí sa. Tie pokrokovejšie, medzi ktoré patrí aj varenie a distribúcia pív s názvom India Pale Ale, sa našťastie pre nás pivárov zachovali dodnes.

Ak sa povie pale ale, predstavme si vrchne kvasené pivo s nachmelenou chuťou. Tu sa ale treba na chvíľu zastaviť a uvedomiť si, že variť pivo v 18. či 19. storočí a teraz, to je sto a jedna. Jednoducho povedané, aj proces výroby pív prešiel za desiatky či stovky rokov najrôznejšími technologickými inováciami a zmenami v samotnej príprave a varení, dnes je to už takpovediac vedná disciplína. Keby sa to ale niekomu zdalo príliš pritiahnuté za vlasy, tak je namieste povedať, že varenie piva je dnes reálna a vysoko náročná procedúra, ktorá spĺňa tie najvyššie nároky – od technologických, cez hygienické až po kvalitatívne.

Čerstvé pivo od Beer Station: Tá najsprávnejšia voľba

Môžeme byť vďační britským i pivovarom zo Severnej Ameriky

Vráťme sa ale späť k historického exkurzu. Približne okolo roku 1830, kedy sa zásluhou Sydney Gazette premiérovo použil výraz India Pale Ale, sa vrchne kvasené pivá varili zo sladu, a to za pomoci koksového ohňa, čím sa dosiahol želaný efekt – jačmeň už viac nebol pri slaďovacom procese vystavovaný dymu, čím sa vo výsledku dosiahli svetlejšie pivá. Raritou nebolo ani to, keď sa takto uvarené pivo nechalo ešte rok či dva zrieť.

Mnohí si pivá IPA spájajú s Indiou, čo je správny úsudok. Len pre upresnenie je tu informácia, že sa pivo India Pale Ale, pomenované po druhej najľudnatejšej krajine sveta, vyrábalo práve pre tento konkrétny trh. Netrvalo však dlho a obľubu si našlo aj v iných častiach sveta. Medzi priekopníkov exportu IPA pív do južnej Ázie (a neskôr napr. aj do Ruska) patril podľa dostupných zdrojov pivovar Bow Bewery, ktorý na sklonku 18. storočia získal u obchodníkov výraznú popularitu. Tá však výrazne klesla, keď majiteľ Brewery Hodgson prepísal podnik na svojho syna. Čo ale bola výborná príležitosť pre pár burtonských pivovarov, ktoré sa jej chopili a vývoz takýchto druhov pív sa nezastavil. Skôr naopak. Ich popularita rástla, rovnako tak ako zisky pivovarov, obchodníkov a v neposlednom rade aj spokojnosť zákazníkov.

A tí postupne prichádzali s nápadmi, ako sa dopracovať k chuťovo viac či menej odlišnému pivu značky India Pale Ale. Pivovar Allsopp tak prišiel s výrazne nachmeleným svetlým pivom vrchného kvasenia, ktoré síce pripomínalo pôvodný produkt Bow Bewery, ale práve isté odlišnosti ukazovali sládkom a pivovarom, že cesta nie je len v overených chutiach, ale práve v posúvaní hraníc, čo bolo v tej dobe novým celospoločenským fenoménom.

Dôraz na výsledok, ktorý stojí za to

A aký je zásadný rozdiel medzi IPOU spred desiatok rokov a dnešnou? Vtedajšia doba prinášala takéto konkrétne druhy piva len so zanedbateľne vyšším podielom alkoholu, z tohto pohľadu sa teda neradia medzi silne vrchne kvasené pivá. Medzitým sa India Pale Ale boom začal aj v Európe, obzvlášť na Britských ostrovoch (pivovarom z tohto impéria vďačíme za prepracovanú technológiu, ktorá ho dlhšie udržuje čerstvé a vo veľmi dobrej kondícii, pozn.), kde samotná výroba piva a dopyt mali dlhú tradíciu.

Precízny prístup pri samotnom postupe, čerstvé, kvalitné suroviny a tiež nastolený technologický pokrok pomohli dopytu, a keď sa povie, že vo výraznej miere, nebudeme ďaleko od pravdy. Na prelome 19. a 20. storočia už pivá IPA vyrábali a distribuovali okrem pivovarov z USA a Veľkej Británie aj tie austrálske, kanadské, dokonca sa postupne pridávali aj krajiny z južnej či juhovýchodnej Ázie a niektoré ďalšie európske krajiny.

Dnes sa k pivám IPA dopracujeme vo svojej podstate cez tri body. Prvým je vyšší extrakt, teda pochopiteľne aj vyšší podiel alkoholu, druhým a pre celkovú existenciu veľmi dôležitým bodom je potom vyššia horkosť. Pivo sa tiež dochmeľuje metódou dry hopping, čo je pridanie chmeľu hneď po fermentácii. Získame tak špecifický charakter piva, ktorý ozvláštni jeho chuť, a následne tak aj každú jednu oslavu, či príležitosť posedieť s blízkymi, či len tak doma napr. pred televízorom.

Zásadnou vlastnosťou piva IPA je jeho chuť. Chuťové poháriky vo vašich ústach si veľmi rýchlo zvyknú na celú škálu zaujímavých chutí, prelínanie tónov, rozdiel medzi začiatkom pitia IPA piva a jeho koncovkou je tiež zrejmý. Jednoducho povedané, dá sa do neho rýchlo zamilovať. A keďže dnes máme poruke niekoľko desiatok India Pale Ale, vyberie si každý. Stačí len nájsť, čo mi chutí a vedzte, že hľadanie je veľmi vzrušujúce a rozhodne so šťastným koncom. Ostatne, kvalitné craftové pivo nie je nikdy zlé. ?

Craft beer nie je len pivo. Je to životný štýl

Predtým, ako sa vyberieme za ďalším spoznávaním nových a nových chutí z tejto IPA škály, a tentoraz už nie cez text, ale naopak cez reálne ochutnávanie, si ešte povedzme, že nás čaká priam ohlušujúca aróma, v ktorej sa snúbia ovocné, kvetinové a trávnaté vône s miestami dominantnou horkosťou. Ak ste tradičný konzument piva, nová škála zážitkov vám pokojne, s nadsázkou povedané, podlomí kolená. Zažijete chuťový kontrast, ktorý ohromí vaše chuťové poháriky. A potom už nebude cesta späť, veď remeselné pivá sú silno návykové. Samozrejme v dobrom. ?

Za skvelý zážitok z konzumácie IPA pív môžeme vďačiť aj množstvu malých, remeselných pivovarov z Čiech a Slovenska, my v Beer Station zvykneme mať „kúsky“ aj z iných okolitých krajín. Lebo kvalitného piva nikdy nie je dosť.

A čo by sme vám odporučili? 15 Years In Hell od Wywaru je pre mnohých milovníkov svetlého moku jasnou špičkou, veď sa v ňom striedajú citrusové a živičné tóny po chmeľoch Citra a Simcoe, ktoré dopĺňa veľmi príjemná stredná horkosť, ktorá aj poteší aj IPA začiatočníkov nezvyknutých na príliš horké chute.

Za názvom tejto chuťovky navyše stojí zaujímavý príbeh. Už zo slovenského prekladu názvu piva plynie, že jeho tvorca strávil 15 rokov v nie úplne ideálnom svete, na druhej strane ale ide len a len o iróniu, keďže pivo bolo uvarené pri jeho výročí svadby, resp. šťastného partnerstva.

Druhým ťahákom do partie je Zlatá raketa od pivovaru Matuška. Ide o vyvážený nával chutí, hlavne štýlu varenia a výsledok, ktorý odporučí 10 z 10 znalcov craftových pív. Zlatá je preto, že ide farebne o svetlozlaté pivo a svoje opodstatnenie má aj slovo „raketa“. Pivo má výrazný nástup, takže chuťové poháriky budú v jednom kole a celkový zážitok bude od prvého hltu až po posledný výnimočný. V Zlatej rakete je použitý chmeľ Columbus, Citra a Amarillo, takže o najvyššiu kvalitu je postarané.

Do tretice všetko dobré, hovorí sa, a tak v časti, v ktorej radíme, akú IPU si dať, ešte spomeňme pivovar Rye Island a jeho Ražnú Hard Workers Red IPU 14%. Ak chcete trochu zaexperimentovať, tak práve tento kúsok v sebe snúbi ovocné, korenisté a karamelové tóny, čo len ukazuje, že aj sládkovia a celkovo výrobcovia piva majú fantáziu.

Presvedčí vás do červena sfarbené pivo, výrazná intenzita a pri chmeľovej aróme sa budete cítiť ako v oblakoch.

Toto, samozrejme, nie je všetko. V ponuke pivných staníc Beer Station (bratislavské prevádzky OD Tesco Zlaté piesky, OD Tesco Lamač, Vivo /bývalý Polus/) máme pravidelne množstvo najrôznejších IPA pív, ale aj tých, ktoré sa chmelením na ne výrazne podobajú. Po ruke je preto e-shop beerstation.sk, kde si pivo môžete objednať pár kliknutiami.

 

 

Návrat hore