Spríjemnite si obývačkový Oktoberfest našou súťažou

Jesenné zubaté slnko nás núti vymeniť šatník a vytiahnuť zo skriní svetre, čižmy, šály…a kožené nohavice. Presne tak. Jeseň je jedinečná z viacerých dôvodov – zberáme dozreté jablká či hrozno, pražíme tekvicové semienka, ktoré sú vďačným parťákom na dlhé podzimné večery. Jeseň je rovnako tak čas Oktoberfestu. Svetoznámy mníchovský festival, kde nielen že by ste v lederhosen nevyzerali ako hlupák, vy by ste v nich boli za najväčšieho frajera! Prečo je však tento festival tak populárny, že si naň nájdu cestu milióny ľudí doslova z celého sveta? 

Aby sme veci lepšie pochopili, musíme sa vrátiť do roku 1810, konkrétne do dátumu 12. októbra, kedy si bavorský korunný princ Ludwig zobral za svoju manželku princeznú Terezu Sasko-Hildburghausenskú. Keďže sa zosobášili dvaja ľudia z najvyššej šľachtickej vrstvy, tak okrem rodiny či priateľov na svoju hostinu pozvali rovno celý Mníchov. Na 6 dní zakončených dostihami. Na špeciálne vyhradenom mieste tzv. Theresienwiese pred mestskou bránou. Úplný štandard:) Každopádne, hostina sa mníchovčanom tak zapáčila, že hoci sa žiadna kráľovská hostina už nekonala, tak si ju vytvorili sami ľudia aj na ďalší rok. A tradícia trvá dodnes.

Časovo sa síce festival posunul do polky septembra, no názov si ponechal. Áno, termín 16-dňového folklórneho festivalu sa posúval najmä kvôli počasiu, ktoré v septembri býva zvyčajne teplejšie. To ocenia najmä konzumenti, ktorí pod náporom piva zaľahnú na najbližšiu voľnú zem. Počas 210 rokov trvajúcej tradície sa už aj týmto odpadlíkom ustálilo meno – Bierleichen, po našom pivné mŕtvoly. Tak pozor na to, Oktoberfest býva nekompromisný.

Nekompromisné pravidlá, no šťastní návštevníci

Jeden rok skúsili organizátori veľký krok, ktorý však už nikdy v histórii neopakovali a verme, že ani opakovať nebudú. Ten ročník bol totižto úplne bez alkoholu. Tým pádom sa úplne vytratil duch, ktorý celý Oktoberfest sprevádza. K fingerlicking-good pečenému mäsu, praclíkom, bielým klobásam, kyslej aj obyčajnej kapuste, bavorskej hudbe, dirndlu a lederhosen sa totižto pije pivo. Veľmi veľa piva. Čo by to však bolo za Nemcov, ak by sa ani pri zábave neriadili pravidlami. 

V ôsmich menších a šiestich veľkých stanoch, do ktorých sa zmestí aj po 12,000 ľudí, sa totiž môže čapovať výhradne pivo zo šiestich mníchovských pivovarov – Spaten, Löwenbräu, Augustiner-Bräu, Hofbräu-München, Paulaner and Hacker-Pschorr. Rovnako tak sa pivko čapuje výhradne do Maß, litrových pohárov. Ak by ste si náhodou vypýtali klasický polliter, zrejme by ste sa samou hanbou od okolitých pohľadov prepadli pod zem. Duplákov sa tu vypije toľko, že spotreba piva počas festivalu vystúpa na čísla okolo 7,5 milióna litrov. To už je dámy a páni, slušný výkon. Bezbrehé pitie piva sa však nezačne hneď po otvorení brán Oktoberfestu. Čaká sa totižto na oficiálne narazenie prvého sudu piva, ktoré oficiálne celú fiestu odštartuje. Prvý Maß plný märzenu si tradične dopraje bavorský prezident, ktorý po narazení sudu zakričí “O’zapft is!” teda “je narazený”. Toto odštartovanie celého Oktoberfestu je jednou z udalostí, ktoré ak ste návštevník, nesmiete prepásnuť. 

Oktoberfest v obývačke

Bohužiaľ, tak ako 90% akcií, tak aj Oktoberfest zasiahla pandémia Covid-19. Tento rok sa teda najväčší festival piva na svete presunul z Wiesn do obývačiek. Do obývačiek sa presúvajú aj všetky súťaže, ktoré by mohli byť súčasťou folklórneho sviatku. A medzi súťaže, konkrétne o märzen od Wywaru Oktoberfest 13° sa zapájame aj my. 

Pravidlá sú jednoduché:

  1. Kúpiš pivo v niektorej z našich pivných staníc
  2. Môžeš, no nemusíš vyzdobiť seba a scénu okolo teba v októberfestovej tematike. Kreativite sa rozhodne medze nekladú
  3. Takto vystrojený spravíš fotku spolu s pivkom a viditeľnou etiketou Beer Station
  4. Výslednú fotku pošleš do directu na náš Instagram @beerstation.slovensko alebo Facebook @BEERSTATION.slovensko, my ju následne hodíme na oba naše profily (jeden človek môže poslať len jednu fotku, tak sa snažte;)
  5. Prvé tri fotky s najväčším počtom srdiečok/lajkov z oboch našich profilov dokopy získavajú po 5 litrov märzenu Oktoberfest 13° od Wywaru

Súťažné fotografie môžete zasielať od dnes, 6.10. do 31.10. 2020. Srdiečka necháme nabiehať do 6.11. kedy všetky páčiky sčítame a najlajkovanejších októbefesťákov odmeníme. 

Tak hor sa pózovať!

Návrat hore