Svet craftových pív: Aké trendy diktujú zahraničné pivovary?

Síce sa nám to vzhľadom na situáciu po celom svete nemusí ani zdať, no rok 2020 sa pomaličky blíži do svojho finále. Vytrhnutím zo stereotypu karantén, uzatváraní a rúšok boli v živote pivára maximálne neotrelé druhy craftov, zopár ktorých ste mohli ochutnať aj v našich pivných staniciach. Nuž, realita sa zdá byť stále neúprosná, preto si spríjemníme chvíľu a nazrime jedným očkom za hranice. Do chutí a trendov craftových pív, ktoré momentálne vo svete frčia. Aké druhy pív teda budú vládnuť v ponuke remeselných pivovarov v najbližších mesiacoch? Na to sa mrkneme v dnešnom článku. 

Svet piva nekončí len pri IPA, ležiakoch či weizenoch. Malých remeselných pivovarov po svete, ale aj na Slovensku, rastie ako húb po daždi. Je teda samozrejmé, že každý chce svojho zákazníka niečím okúzliť. To sládkov a pivovarníkov ženie skúšať stále nové postupy a receptúry. A zopár z tých, čo sa vo svete najviac uchytili, predstavíme. Na začiatok článku nutno podotknúť, že väčšinu z dnes predstavených typov pivka už naši pravidelní zákazníci poznajú. Na jednej strane nás tento fakt teší, pretože držíme krok s dobou. No a pre tých, ktorí sú novinkami na craftovej scéne nedotknutí, to bude dobrým tipom, čo v najbližšej budúcnosti ochutnať. 

Hlavné husle hrajú Hazy IPA

Poriadne zakalené pivká Straight Outta New England, ktoré dobíjajú craftový svet. Hazy IPA alebo ak chcete ich známu odnož NEIPA momentálne ponúka hádam každý remeselný pivovar, ktorý vsádza na aktuálnosť. Avšak všetko má svoje plusy aj mínusy. Na jednej strane tento štýl piva charakteristický nižšou horkosťou a intenzívnou šťavnatou chuťou priviedol do sveta crafových pív veľa nových zákazníkov. Najmä tých, ktorým vysoké IBU vôbec nešmakuje. Rovnako tak je New England IPA veľmi fotogenickým pivom, svojim zahmleným, nepriehľadným odtieňom pripomínajúcim pomarančový džús doslova lákajú, aby ich ľudia zavesili na svoje sociálne siete. Prečo nie, my to takisto robíme;)

Na druhej strane je však pravda, že “neíp” je v ponuke pivovarov toľko, že ich výnimočnosť pomaly klesá. Kedysi inovatívne pivovary sa dnes menia len na varne zahmlených kúskov a na ostatné druhy piva, ktoré by udržiavali diverzitu v ponuke, už priestor neostane. Táto skutočnosť sa však týka najmä zahraničných pivovarov, u nás je harmónia medzi Hazy IPA a ostatnými druhmi vo väčšine prípadov zachovaná. Okrem NEIPA totižto jestvujú aj iné hmlisté pivká, napríklad taký Promiseland od Rye Island nájdete aj v našej ponuke. Vo všeobecnosti sa v najbližšej dobe neočakáva, že by hazy ošiaľ tak skoro ochabol. Do vzdialenejšej budúcnosti sa však treba zamyslieť, či sa toto ľahko piteľné, ovocné pobláznenie neopozerá a ľudia nezačnú opäť viac prechádzať na horkejšie chute. Kto vie, necháme sa prekvapiť. Nateraz však Hazy IPA na čele s NEIPA zostáva veľkým hitom.

Low-alc nutrition trend crafty

Zdravý životný štýl dobehol aj svet craftových pív. Aj keď si len pár ľudí môže myslieť, že aj pivo môže byť zdravé a má nízke nutričné hodnoty, tak opak je pravdou. Ľudia vo všeobecnosti viac cvičia, dbajú na to, čo konzumujú a snažia sa žiť zdravý život. Preto pivovary prichádzajú s pivami s nízkym alebo žiadnym obsahom alkoholu. Zároveň dodržujú najvyššie možné kvóty chuti. Tento balans je potrebný, pretože ako hovorí Caitlin Landesbergová, zakladateľka tréningovej aplikácie Sufferfest: “Kúpnu silu preberajú mileniáli, ktorí si práve na produktoch s požadujúcou kvalitou bez kompromisu v chuti či zložení zakladajú.” Za svoje si koncept nízkoalkoholických pív vzal aj liptovský pivovar Nilio, ktorý vo svojom portfóliu ponúkajú len nealkoholické crafty. Ak ste teda športovec, ktorý si počíta kalórie; nechce, aby pri športovom výkone zostal “zpivkovaný” a zároveň dostal chuť piva bez väčších kompromisov, práve pre vás sa otvára celkom nový, nealkoholický svet craftov. 

Predstavujeme pivovary (6.): Opice nachmelená do posledného detailu

Kyslé, ale veselé

Kyseláče, pôvodom belgické kyslé pivká, netreba nejako zvlášť predstavovať. Kto by náhodou nevedel, čo sú sour ale zač, odporúčame preštudovať náš minulý článok, v ktorom sa tomuto hitu venujeme bližšie. Napriek tomu, že sa kyseláče nepredávajú na tisíce hektolitrov a ľudia po nich toľko nešalejú ako napríklad v prípade NEIPA, našli si stabilné miesto v ponuke craftových pivovarov. Môže za to viacero faktorov, pričom jedným z nich môže byť skutočne široké spektrum chutí, ktoré z kyseláčov dokážeme dostať. Sú tak dôvodom pre milovníkov koktejlov či vína, aby sa nechali na pivo ukecať. A hlavne, aby im chutilo. Ako sme spomínali, napriek intenzívnemu reklamnému znovuzrodeniu sour aleov, nezažili tak raketové tržby. No postupom času sa pohodlne usadili medzi moderné a vyhľadávané pivné štýly. 

Nie je to len o pive, ale aj o priestore

Posledným trendom, ktorý si dnes predstavíme nie je tak úplne pivo. Vlastne, nie je to pivo vôbec. Je to koncept, ktorý sa hlavne vo svete teší veľkej popularite. Síce popri zúriacej pandémii sa rozmach tzv. “taproms” pribrzdil, no nemyslíme si, že by popularita pivární, ktoré ponúkajú z každého craftu po jednom sude, len tak vyparila. Dá sa povedať, že aj naše pivné stanice sú určitým druhom taprooms, keďže fungujeme na princípe dynamických zmien ponuky podľa zásob sudov. Dokonca si onedlho u nás budete môcť aj na jedno craftové sadnúť, no o všetkom vás včas informujeme. 

Vo svete koncept taproomov zachránil nejeden minipivovar. Napríklad v Spojených štátoch amerických, kde je momentálne bezmála 8000 malých pivovarov, je náročné aby sa dokázali uživiť len na základe maloobchodného predaja v reťazcoch. Taprooms, ktoré sa stali pravidelnými odberateľmi vo veľkých objemoch sa tak pre americké craftové pivovary stali nutnou oázou. Na našom trhu je síce minipivovarov stále viac a viac, čomu sa veľmi tešíme, no svoju produkciu stíhajú predávať v klasických obchodoch. Napriek tomu aj u nás začína koncept výčapov craftových piviek tešiť veľkej obľúbenosti. 

Samozrejme, trendy v craftových pivkách týmto výčtom nekončia a keby sme ich mali obsiahnuť všetky, mali by sme o čom písať najbližší mesiac. Fresh Hoped pivá chemelené čerstvými chmeľovými kvetmi; CBD pivá, ktoré na slovenskom trhu zrejme tak skoro neuvidíme; Rosé beer; či aj na našich výčapoch populárne laktózové IPA…to je len malý výcuc toho, čo sa vo svete teší úspechu a obľube. A my sme tu od toho, aby sme okrem osvedčených klasík neustále prinášali novinky, s ktorými vás s radosťou oboznámime, keď budete zmätene lúštiť, akéže to pivo sme zase narazili.

Nazdravie!


Nikdy sa predsa nechodí len na jedno??

Návrat hore