Pivný kúpeľ a craft v ruke – spojenie najvyššieho pôžitkárstva

Spojenie chmeľu, kvasiniek a mláta, to nie je len pivo. To je zmes minerálov, živín a vitamínov, ktoré naše telo potrebuje. Ako sme už veľakrát písali, remeselné pivo a jeho degustovanie je pôžitkárska záležitosť. Dnes však úroveň labužníctva posunieme na ešte vyššiu úroveň. Lebo veď prečo len pivo piť, keď sa v ňom môžem rovno vykúpať?

Reč samozrejme nie je o doslovnom kúpaní sa v pive, ktoré aj pijeme. Taký luxus by si mohol dopriať len málokto. Charakterom pivných kúpeľov sú práve zložky vymenované na úplnom začiatku článku, teda chmeľ, výťažok v pivovarského mláta a najmä pivné kvasinky. Tie sú alfa a omega blahodárnych účinkov, ktoré po absolvovaní pivných procedúr zalejú ľudské telo. Presne tak, zložky piva nepôsobia ako balzam len pre naše chuťové poháriky a pre osviežujúci pocit v ústach. 

Pivo ako nový „ionťák“

Kúpele a pivo píšu svoju spoločnú históriu od nepamäti. Prvé pivné kúpele poznáme už z doby pred dvetisíc rokmi, kedy si naši predkovia začali uvedomovať prospešné účinky horúcich kúpeľov a jedného z najstarších nápojov, ktorý ľudstvo pozná. Kúpanie v pive, vrátane jeho konzumácia, má v ľudovom liečiteľstve dlhú históriu. Ak sa rozprávame v rovine zdraviu prospešnej konzumácie, veľa ľudí zarmútime. Pivo je totiž stále alkoholický nápoj a príliš veľa alkoholu veľmi priaznivé účinky nemá, čo nemusíme nikomu zvlášť pripomínať.

V rozumnej miere konzumácie je však pivo, a najmä to remeselné bez filtrácie a pasterizácie, bohatým zdrojom vitamínu B, ktorý zabezpečuje v tele človeka správne fungovanie látkovej premeny, zásobuje telo energiou a zvyšuje tvorbu červených krviniek, a teda telo aj okysličuje. Draslík a horčík zase človeku pomáhajú vyrovnať sa s fyzickou únavou, hydratujú ho a zabraňujú svalovým kŕčom. S kľudom Angličana teda tvrdíme, že pivo je najlepší iontový nápoj pre športovcov. Aj medzi našimi zákazníkmi sa nájdu poloprofesionálni športovci, ktorí si v rámci svojich výkonov doprajú po pollitre kvalitného craftového piva, čo im pomáha ľahšie sa vyrovnať s vyššie vymenovanými neduhami.  

Kulinárstvo: Ako kombinovať chute piva a jedla

Kúpeľ s horkou penou

Jasné, o pití piva a jeho účinkoch vám predsa toľko písať nemusíme, to už predsa každý dávno vie. Ale čo tie pivné kúpele? Odporúčajú sa každému, kto rád hýčka seba a svoju pokožku. Práve našej koži pivný kúpeľ dodáva najviac potrebných živín a vitamínov, ktoré v sebe nesú pivovarnícke kvasnice. Stačí si len vliezť do dubovej kade plnej “beer-a-like” tekutiny. Máte akné? Super, lebo pivko pokožku zdravo vysúša a čistí, a teda zamedzuje tvorbe nadbytočného mazu. Zároveň však pokožku hydratuje a prechádza tvorbe vrások. Nehovoriac o relaxačnom účinku vašim unaveným nohám. 

Ženskému pokoleniu sa zase isto bude pozdávať pozitívny účinok pivných kúpeľov na ich vlasy. Pôsobí ako kondicionér a zároveň vyrovnáva hladinu vlasovej pH. Nielen kúpeľ, ale aj chmeľová sauna dokáže spraviť s ľudskou pokožkou divy, keďže chmeľové silice poriadne uvoľňujú kožné póry, a tak sa z tela ľahšie odplavia nežiadúce látky. Takto by sme mohli ďalej pokračovať celými stranami, no myslíme, že pozitívne účinky pivných kúpeľov sme už aj tak dostatočne predstavili. Už chystáte uterák?

Najbližšia dovolenka s krígľom v ruke

Ak sme vás o blahodarných účinkoch pivných kúpeľov presvedčili a radi by ste ozdravné procesy s krígľom v ruke absolvovali, nemusíte chodiť ďaleko. V súčasnej dobe by to síce bolo komplikovanejšie, no v susednej Českej republike máte na výber minimálne v pivných baštách – Praha a Plzeň; či v Písku v hoteli Bahenec, Harrachove, Olomouci a v tradičnom kúpeľnom meste Karlovy Vary. V našej domovine nájdete pivný kúpeľ priamo v popradskom pivovare Tatras, ktorého pivká pravidelne čapujeme. Sauna, ľadová kaďa, pivný kúpeľ a, samozrejme, výčap s remeselným pivkom stále po ruke. Ešte treba písať niečo viac ?:) 

Kúsok pivného relaxu si však okrem otvorenia craftu od Beer Station môžete dopriať aj doma – pivnej kozmetiky je neúrekom. Takže pekne vložiť nohy na stôl, pivná maska na tvár, do ruky polliter od nás, ktorý vám s radosťou doručíme až domov a hýčkajte sa, zaslúžite si:)


Nikdy sa predsa nechodí len na jedno??

Návrat hore