Slávni milovníci piva (2.): Aj výnimočný Shakespeare vedel oceniť pivo

Možno by sa tento článok dal začať aj s výrazným klišé, resp. s pozmenenou parafrázou slov azda najväčšieho dramatika všetkých čias. „Piť či, nepiť?“ to je otázka. A keďže sme na pivnom webe, odpoveď bude zrejmá. Len my v prvom rade vychutnávame, veď od toho čerstvé craft beer sú. Let´s not forget – tento článok spadá aj pod rubriku SLÁVNI MILOVNÍCI PIVA, a je to potom jeho druhá časť.

Žil v 16. i 17. storočí, jeho stopa ale siaha až po dnešok. William Shakespeare (nar. v apríli 1564) bol, ak nie najnadanejším dramatikom všetkých čias, tak potom celkom isto chlapíkom, ktorému to pri písaní textov a vytváraní konceptov pre divadelné hry šlo možno rovnako ako dýchanie, otváranie očí či chôdza.

Už ako 18-ročný sa oženil s Anne Hathawayovou, tá bola v tom čase tehotná a onedlho mu porodila dcéru. O dva roky neskôr sa mladík tešil z dvojnásobného prírastku, ie však nadlho. Osud to však chcel tak, že Shakespearov jediný syn Hamnet v mladom veku zomrel.

Čas uteká podľa toho, s kým sme, hovorieval dramatik a spisovateľ, ktorý v divadle, literatúre i spoločnosti zanechal viac než výrazný odkaz.

Shakespeare sa už v puberte dokázal nadchnúť pre literatúru, divadlo, postupne ho to ťahalo k písaniu vlastných textov, ich dramatizácii. Tieto svoje prirodzené vlohy a záujem ale rozvinul až v Londýne. V hlavnom meste Veľkej Británie započal kariéru herca a predovšetkým dramatika s výnimočným citom pre samotné stvárnenie myšlienky, cit i jednoznačný odkaz.

Jeho vplyv postupom rokov rástol, súčasnú popularitu ale získal až nejaký čas po svojej smrti – v dnešnom svete by ho mnohí istotne označovali za celebritu a namieste je tvrdenie, že úplne právom. Po Shakespearovi zostala približne štyridsiatka dramatických textov. k tomu niekoľko sonetov a poém. V rokoch 1593 a 1594 napísal niekoľko básní (ale bez rýmu) – dôvod bol ten, že divadlá boli kvôli moru zatvorené a nadaný autor sa nechcel len tak nečinne pozerať, pokiaľ pandémia pominie.

Zomrel ako 52-ročný, čo do istej miery bolo inšpiráciou pre jeho kolegov či chovancov, aby vydali viac než 900-stranové súhrnné dielo, ktoré pozostávalo z 36 hier.

India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?

Romeo a Júlia, Hamlet, Mackbeth – pozná ich každý

Medzi najvýznamnejšie, ktoré sa stali inšpiráciou pre desaťtisíce ľudí, patria Skrotenie zlej ženy a Henrich IV, ktoré radíme do jeho raného obdobia, ďalej Othello, azda najznámejšia hra Rómeo a Júlia, či Macbeth, Hamlet a Kráľ Lear sú zasa z jeho stredného obdobia a do neskorého zasa spadajú Zimná rozprávka a Búrka.

Tragédie, komédie, romance, ktoré vyšli z jeho pera, boli preložené do takmer všetkých svetových jazykov, jeho postavenie vo svete divadla a literatúry je teda úplne neotrasiteľné. Shakespeare tvoril autorským štýlom typickým pre druhú polovicu 16. storočia, samozrejme v dobovom jazyku – prítomné boli miestami pomerne komplikované a zdĺhavé metafory, navyše texty sú väčšinou písané pre hercov, teda s náhľadom na jeho texty ako na niečo tradičné, mnohí fanúšikovia literatúry nepochodili.

Statfordský rodák mal počas celého života záľubu v prepojovaní tradičného a voľného štýlu písania. Hovorí sa, že práve na svetovo známom diele Rómeo a Júlia sa Shakespeare najlepšie „oťukal“ a jeho ďalšie texty už vyzneli omnoho prirodzenejšie. A keďže sa veľa pohrával so slovami, mal postupne radšej keď text dýchal, žil si vlastným životom, a navyše do praxe rád aplikoval tzv. blankvers, mohol každý fanúšik divadla a literatúry spozorovať novú silu a pružnosť autorovej poézie.

https://beerstation.sk/leziaky-uz-davno-nie-su-len-obycajne-piva-presvedcte-sa-o-tom-s-beer-station/

Rád si dal aj pivo

William Shakespeare ale nebol len človekom 24 hodín v týždni ponoreným do dramatizácií, kreatívnej činnosti, vylepšovania divadelných hier či vo všeobecnosti posúvania hraníc takéhoto druhu umenia. Je o ňom známe, že dokázal oceniť aj dobrý alkoholický nápoj. Zastával názor, že PIVO JE NÁPOJOM KRÁĽOV (heslo dňa, pozn.), má niekedy zázračnú, inokedy zradnú silu. Preto s jeho požívaním treba narábať s najvyššou opatrnosťou.

Rovnako tak holdoval jedlu, obzvlášť mu chutila kuchyňa z domovského prostredia Stratfordu, ležiaceho v strede Anglicka.

Slávni milovníci piva (1.): Benjamin Franklin

Súťaž je spustená od 1.6. 2020.

Návrat hore