Čoraz populárnejšie pivá zo „šuflíka“ nazvaného New England IPA (NEIPA), prinášajú v chuti i vôni množstvo exotiky.
Začnime priblížením oblasti. V slovenskom preklade Nové Anglicko je oblasť v Spojených štátoch amerických, ktorá zahŕňa hneď niekoľko štátov – Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island a Connecticut, pričom je 3,5 krát väčšia ako Slovensko. Pohľad do histórie vraví, že to svojho času bola severná časť pôvodnej Virginie, navyše vo vojne o nezávislosť zohrala výraznú rolu. Meno jej na začiatku 17. storočia dal bádateľ John Smith.
New England priamo susedí so štátom New York, zemepisu znalí teda veľmi dobre vedia, že ide o oblasť zo severovýchodného pobrežia USA, ktorá svetu dala hneď niekoľko slávnych osobností ako sú prominentní spisovatelia Robert Lowell, Anne Sexton, Sylvia Plath, Henry Wadsworth Longfellow, David Lindsay-Abaire, Annie Proulx, Edwin Arlington Robinson, Amy Lowell, John Cheever, Emily Dickinson, Elizabeth Bishop, Stanley Kunitz, E. E. Cummings, Edna St. Vincent Millay, Robert P. T. Coffin, Richard Wilbur či Robert Frost.
Celebrity
Spred filmového plátna sú zasa známymi osobnosti ako Ben Affleck, Matt Damon, Amy Poehler, Elizabeth Banks, Steve Carell, Ruth Gordon, John Krasinski, Edward Norton, Mark Wahlberg i predstaviteľ populárnych Priateľov Matthew Perry. Tu si ešte pripomeňme, že v tejto oblasti boli vyprodukované aj tunajším fanúšikom veľmi dobre známe seriály ako The Simpsons, Family Guy, v Bostone napr. pôsobí aj jeden z najlepších protagonistov talkshow žánru Jay Leno.
Výraznú stopu zanechali Novoangličania aj v populárnej hudbe. Interpreti ako Donna Summer, JoJo, New Edition, Bobby Brown, Meghan Trainor, Meghan Trainor, New Kids on the Block, Aerosmith či Dropkick Murphys majú po celom svete desiatky tisícov fanúšikov.
Najväčším mestom New England je Boston, ktoré je aj jeho kultúrnym, turistickým a ekonomickým centrom. Niet sa čomu čudovať, veď je tu dlhé roky etablovaná komunita publicistov (mediálne domy), spisovateľov, autorov, resp. vplyvných ľudí, ktorí v priebehu času formovali históriu Spojených štátov amerických.
Predstavujeme pivovary (5.): Pekelný bocian prináša nadupané craftové kúsky
Všetko to začalo vo Vermonte
Ako už bolo spomenuté, pod oblasť New England patrí aj štát Vermont, ktorý stojí za vznikom pivného štýlu patriacemu týchto pár riadkov. V úvode, po tom, ako sa začal šíriť NEIPA boom, síce bola snaha, aby sa pivo nazvalo Vermont IPA, ale napokon sa do celého sveta dostal práve názov New England IPA. Z vyššie uvedeného je zrejmé, prečo.
Charakteristika ľudí zo štátu susediaceho s kanadskou provinciou Québec má veľký súvis s tým, ako dnes NEIPA pivá vyzerajú a chutia. Farmársky spôsob života sa tu práve kvôli dlhým zimám nemal príliš ako uchytiť. Miestni si teda obživeň museli zadovážiť iným spôsobom – budovanie vodných mlynov a píl, rovnako tak ako rozvoj drevopriemyslu. Takisto sa vyvíjal obchod, veď blízkosť Atlantického oceánu zasa dávala príležitosť na presadenie sa aj na zahraničných trhoch.
Prekonávanie životných prekážok, nepriazeň počasia, drsné podmienky budovali vlastnosti obyvateľov Vermontu, ktorí sú roky známi stopercentným prístupom k povinnostiam, ale aj priateľskou a ústretovou povahou. A práve také sú aj NEIPA pivá, ktorých obľúbenosť medzi masami rastie aj pre ich nápaditosť, dokonalé osvieženie a chuť.
Predstavujeme pivovary (3.): Život je horký a to je dobre, odkazuje Rye Island
Kontroverzia i nápaditosť
NEIPA pivá sú ale aj jemne kontroverzné. Pred časom, kedy sa tento pivný štýl objavil, mu totiž Brewers Association neudelila oficiálny status. To ale zainteresovaných neodradilo, a keďže sa do popredia dostal entuziazmus, vášeň a fantázia, zrazu bolo pred konzumentmi výrazne šťavnaté craftové pivo, ktoré si okamžite získalo fanúšikov. A to aj kvôli faktu, že často pripomína ovocnú šťavu. Vôbec prvým NEIPA pivom je Heady Topper od pivovaru Alchemist, ktoré sa okamžite stalo stopercentnou craftovou rockstar.
Ak by sme dostali otázku, aký vlastne tento pivný štýl je, odpoveď by bola pomerne jednoduchá – NEIPA sa dokáže veľmi dobre trafiť do chuti i nálady konzumujúceho. Práve preto je tak vyhľadávaná.
Výrazné ovocné tóny nechávajú dokonale zabudnúť na jeho mliečnu až kalnú farbu, ktorá môže kdekoho odradiť. Na prvý dojem ale v tomto prípade nedajme, pretože ten druhý určite ohromí.
Pri varení sa používajú slady s vyšší obsahom bielkovín, takže ovos a pšenica sú prítomné. A práve bielkoviny spôsobujú mútnu či zakalenú farbu. Až polovica sypania chmeľu sa robí za studena (dry hopping), tým pádom sa do mladiny dostáva viac aromatických zlúčenín a na druhej strane menej horkosti (max 70 IBU). Pri pití sa teda stretávame s drobnými časticami chmeľu, na čo sa ale veľmi rýchlo dá zvyknúť.
Vyššie spomenutý zákal spôsobuje nestabilitu piva, tzn., že nemusí vydržať dlho čerstvé, inak povedané rýchlejšie sa kazí, takže jednou z jeho „nálepok“ je aj tá, že ide o sezónnu záležitosť.
V procese varenia sa využívajú svetlé slady, farba je teda bledá. Nikto by ale nemal byť prekvapený, keď naďabí aj na jemne oranžové sfarbenie. Chuť je výrazne tropická, cítiť v nej mandarinky, broskyne, pomaranče, marhule, ananás, mango a pod.
Fanúšikovia vrchne kvasených pív teda majú momentálne poruke aj naozaj nápaditý a výrazne nesnobský variant.
Tipy Beer Station
Začneme Passion NEIPA 15° od populárneho pivovaru Zichovec, ktorá je typická pridaním marakuje, a tak je zrejmé, že sa stretávame s ovocnými chuťami a pre mnohých príjemnou strednou horkosťou.
Druhým tipom je New Moutere NEIPA 14° od pivovaru Antoš. Novozélandským chmeľom Moutere podporená chuťovka je cítiť po tropickom ovocí a citrusoch.
Hellstork zasa prijíma výzvu kúskom Tree Frog in Fog 12°. Jeho devízou je jednak výborné nachmelenie, ktoré prináša naozaj pútavú horkosť, a potom aj pútavá oranžová farba. Chuť a vôňu lemujú tropické tóny, pínie, ananás.
India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?
Pivo so sebou, pivo priamo domov (či kam len chceš)
My v Beer Station veľmi dobre vieme, že ti remeselné kúsky chutia, a preto ponúkame denný rozvoz (všetkých pív, ktoré máme v aktuálnej ponuke). Stačí len pár klikov na webe beerstation.sk, prípadne v aplikácii Beer Station a craftové parády máš onedlho pred sebou. Aktuálne už robíme aj distribúciu piva, takže ak máš záujem o väčšie objemy, no problem, žádnej stres. ?
Len pre pripomenutie, prevádzky v OD Tesco Lamač, OD Tesco Zlaté piesky a OC Vivo (bývalý Polus) sú tu pre teba k dispozícii okrem nedele denne, takže je tu ideálna príležitosť obstarať si chutné, čerstvé, remeselné pivo so sebou.
Zaujímavý obsah na beerstation.sk
- Slávni milovníci piva (1.): Benjamin Franklin
- Remeselný pivovar Parom: Keď je kamarátstvo a láska k pivu pracovným nástrojom
- Ležiaky už dávno nie sú len obyčajné pivá. Presvedčte sa o tom s Beer Station
- Predstavujeme pivovary (1): Holíčsky Wywar vie, ako uvariť parádne craftové pivá
- Slávni milovníci piva (2.): Aj výnimočný Shakespeare vedel oceniť pivo
- India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?
- Predstavujeme pivovary (3.): Život je horký a to je dobre, odkazuje Rye Island