Predstavujeme pivovary (5.): Pekelný bocian prináša nadupané craftové kúsky

HESLO DŇA je tu nateraz so svojím predposledným vydaním. Tentoraz sa hrá o 4 litre piva (keďže včera sme výhercu nenašli, takže tradičné denné 2 litre sa presúvajú na ďalší hrací deň), stále sa hrá o remeselný ležiak Jozef II. od holíčskeho pivovaru Wywar. PS: Opäť spájame dve rubriky, súťaž tentoraz dopĺňa PREDSTAVUJEME PIVOVARY.

Zhruba štvrťhodinu od českých hraníc na Kopaniciach leží mestečko Myjava, ktorej vznik sa datuje ešte na koniec 16. storočia, kedy samotné pivo bolo už celosvetovo obľúbenou pochutinou, ktorú konzumovali široké masy, mnísi, či iní cirkevní hodnostári, filozofi, vedci i vyššie postavená skupina.

Keby sme sa z tohto krátkeho, istým spôsobom aj do histórie namiereného exkurzu, posunuli o pár sto rokov neskôr, do roku 2012 a v rámci neho konkrétne do 21.12. Tri dni pred Vianocami, ale ak si niekto spomenie, tak aj v dobe pomerne rozšírenej neistoty súvisiacej s možným koncom sveta, lebo Majský kalendár, uzrel svetlo sveta kočovný pivovar Hellstork, po slovensky pekelný bocian, či ak chcete bocian z pekla.

Neľahké začiatky, ale vôľa a presvedčenie

Začiatky dnes v craft komunite veľmi obľúbeného pivovaru boli presne také, ako u mnohých iných. Najprv počiatočné nadšenie, vstupný kapitál, napätie, entuziazmus, skúšanie, prianie si, aby pokus s varením pív vyšiel, prekonávanie menších i väčších prekážok, ale aj pochybnosti, strach.

Z tzv. domovaričov sa za za tých osem rokov stali pivní experti veľmi dobre informovaní a tiež vediaci, ako sa ku craftovému pivu správať, ako ho „urobiť“ tak, aby chutilo masám. V tej dobe to ale v rámci remeselnej komunity bolo len pár nadšencov.

Variť vlastné pivo u kamarátov, byť donútený stať sa akýmsi amatérskym obrazom sládka, a zároveň byť čoraz odvážnejší v snahe premeniť niekdajší nanajvýš tak potichu vyslovený sen na realitu. Hellstork je tu roky, roky ukazuje, že sa jeho ľudia dokážu vzdelávať, že majú záujem zlepšovať sa. A čo sa v našej komunite cení, nie je tu ambície variť tisíce litrov piva, ale skôr naopak, je veľký a opakovane dokázaná záujem sa pivu venovať. Akoby povedali susední Česi – se vším všudy.

Predstavujeme pivovary (3.): Život je horký a to je dobre, odkazuje Rye Island

​Čo si od pekelného bociana dať?

Tím Beer Station odporúča remeselné IPA pivo nazvané Pink City 13°. Zaujme tmavozlatá farba, v chuti ponúka citrusy, tropické ovocie, je príjemne sladké, ale aj zaujímavo horké v závere. Hellstork navyše razí filozofiu, že základom je vysoko kvalitný chmeľ i vysoko kvalitné chmelenie.

Zapamätajme si aj názov Beat to Juice 13°. Hellstork je sám o sebe pivovar, ktorý veľmi dobre vie, ako variť craft beers, čoho dôkazom je aj hneď niekoľko ocenení od Slovenskej pivovarníckej akadémie. Podľa webu ratebeer.com je práve spomenutý Beat to Juice 13° najlepším slovenským pivom za rok 2018. Vyznačuje sa veľmi príjemnou chuťou aj vôňou – pomarančové, mandarinkové, či priam až džúsové tóny dotvára ešte jemná sladovosť a horkosť.

Slávni milovníci piva (2.): Aj výnimočný Shakespeare vedel oceniť pivo

Milovníci sourov, alebo slangovo kyseláčov istotne poteší Sourise 12°. V tomto prípade ide o ale sour s pridaním maracuje. Poteší výrazná ovocná chuť a niekoho aj viditeľne nižšia horkosť. Leto je preň ako stvorené. Alebo je to naopak?

Svieže ovocné pivá sú „láskou“ Hellstorku, a tak uveďme ďalší. Tree Frog in Fog 12° je ľahko piteľné craft beer s výraznou ovocnou chuťou i vôňou.

Za zmienku stojí aj Ancikrist 15°, nápoj ocenený zlatou korunkou, takže je zrejmé, že sa oplatí. Nielen skúsiť, ale sa k nemu aj vracať. Zakalená jantárová farba a hustá biela pena robia z Ancikrista už napohľad výrazne pútavé pivo. Tropické ovocie, mango, ananás i karamel potom na teba vybehnú v naozaj osviežujúcej podobe.

Jedlo k pivu ide

Poznáš beef jerky? Sušené mäso si v ostatnej dobe našlo množstvo prívržencov. A tak je tu šanca aj pre teba, milý zákazník. NAKÚP ASPOŇ LITER PIVA OD HELLSTORKU a MÁŠ BEEF JERKY K NEMU ZADARMO (heslo dňa je kapitálkami, pozn.)

India Pale Ale. Prečo sú pivá IPA tak obľúbené, a tak výnimočné?

Pivo so sebou, pivo priamo domov (či kam len chceš)

My v Beer Station veľmi dobre vieme, že Wywar remeselné kúsky ti chutia, a preto ponúkame denný rozvoz (všetkých pív, ktoré máme v aktuálnej ponuke). Stačí len pár klikov na webe beerstation.sk, prípadne v aplikácii Beer Station a craftové parády máš onedlho pred sebou. Aktuálne už robíme aj distribúciu piva, takže ak máš záujem o väčšie objemy, no problem, žádnej stres. ?

Len pre pripomenutie, prevádzky v OD Tesco Lamač, OD Tesco Zlaté piesky a OC Vivo (bývalý Polus) sú tu pre teba k dispozícii okrem nedele denne, takže je tu ideálna príležitosť obstarať si chutné, čerstvé, remeselné pivo so sebou.

Je porter stoutom a stout porterom? Je aj nie je 😉

Súťaž je spustená od 1.6. 2020.


Zaujímavý obsah na beerstation.sk

Návrat hore